>

KÜLTÜR-SANAT

Jim Jarmusch Collection

Amerikan Bağımsız Sineması’nın punk yönetmeni Jim Jarmusch’un 6 filmi, Haziran ayından itibaren Kanal D Home Video tarafından piyasaya sunuluyor.
 
   
 
 
     
SERİNİN İLK HALKASI DEAD MAN HAZİRAN’DA PİYASADA!

Jarmusch’un özel isteğiyle DVD’ler sadece altyazılı olarak hazırlanacak. Tüm DVD’lerin kapakları ve menüleri, yine ünlü yönetmen Jarmusch tarafından onaylanacak.

Haziran’da ilk olarak Dead Man ile raflarda yerini alacak olan “Jim Jarmusch Collection” serisinden çıkacak diğer filmler ise Permanent Vacation, Stranger Than Paradise, Dawn By Law, Mystery Train ve Night on Earth.

Sinemaseverler, Haziran’dan itibaren 6 ay boyunca her ay farklı bir Jarmusch filminin tadına varacak, hem de Kanal D Home Video’nun sunduğu uygun DVD fiyatlarıyla...

Jarmusch serisinde bir de sürpriz var.


DEAD MANUSA 1996, 35mm, 121 dk., Siyah Beyaz, Dolby, İngilizce, Türkçe Altyazılı
Oyuncular: Johnny Depp, Gary Farmer, Lance Hendriksen, Michael Wincott, Gabriel Byrne, John Hurt, Alfred Molina, Robert Mitchum

Başrolünde Johnny Depp’in oynadığı ve “Felix Award / Best Non-European Feature European Film Awards” ve “Best Cinematography New York Critics’ Circle Award” ödüllerinin sahibi Dead Man, 19.yy’ın ikinci yarısında, William Blake adlı genç bir adamın bilinmeyen bir dünyaya yaptığı yolculuğu anlatıyor. Vahşi batıyı görkemli gösteren western filmlerine karşıt olarak, aslında ne kadar da cehennem bir yer olduğunu gözler önüne seriyor Jarmush filmde, tabii orada yaşayan kızılderililere yapılan katliami da göz ardı etmiyor.


PERMANENT VACATIONUSA, 1980, 16 mm, 80 dk., renkli, İngilizce, Türkçe Altyazılı
Oyuncular: Richard Boes, Ruth Bolton, Sara Driver, Maria Duval, Frankie Faison, John Lurie, Eic Mitchell & Chris Parker

Jim Jarmusch’un ilk filmi olan Permanent Vacation, Aloysious Parker adlı 16 yaşında, evsiz, işsiz ve eğitimi olmayan genç bir erkeğin hayatına odaklanıyor. Manhattan’ın arka sokaklarında geçen bu hikayedeki Aloysious’ın yaşamı, karakteri canlandıran Chris Parker’ın gerçek yaşamıyla özdeşleştirilmiş. Film, “Joseph von Strenberg Prize Mannheim Heidelberg” ve “International Critics Prize Figueira da Foz, Portekiz” ödülünü aldı. Jarmush’un 20 senelik kız arkadaşı Sara Driver’ın da bir rolü var.


STRANGER THAN PARADISEUSA, 1984, 35 mm., 90 dk., Siyah Beyaz, İngilizce, Türkçe Altyazılı
Oyuncular: John Lurie, Eszter Balint, Richard Edson, Cecillia Stark, Danny Rosen

“Winner Camera D’or Cannes”, “Winner Special Jury Prize Sundance”, “Winner Best Picture National Society of Film Critics”, “Winner Golden Leopard Locarno”, “Winner Critics’ Award Rotterdam” ve “Official Selection TORONTO, NEW YORK” gibi pek çok ödül almış bu filmin müziklerini John Lurie yapmış. Daha çok batı kültürüne özgü sayılan insanlararası yabancılaşmanın klasik 'jarmush' metaforlarıyla anlatıldığı film, uzun süredir görüşmemiş iki uzak akrabanın, western kültürü içinde yaşadıkları maceraları, 'kimlik' kavramını öne çıkararak sorgulayor


DAWN BY LAWUSA, 1986, 35 mm, 106 dk., Siyah Beyaz, Renkli İngilizce, Türkçe Altyazılı
Oyuncular: Tom Waits, John Lurie, Roberto Benigni, Nicoletta Braschi & Ellen Barkin

Jim Jarmusch’un yarı masal, yarı kara film tadındaki bu filmi, üç aykırı tiplemenin hapishanedeki iletişimini ve etkileşimini, bazen şiirsel, bazen de sıradan ama oldukça komik konuşmalarla yansıtmayı başarıyor. Tom Waits, John Lurie ve Roberto Benigni’nin canlandırdığı bu tiplemelerin her biri de harika. “Official Selection Cannes” a seçilmiştir.


MYSTERY TRAINUSA, 1989, 35 mm, 110 dk., renkli, İngilizce ve Japonca, Türkçe Altyazılı
Oyuncular: Masatoshi Nagase, Yoki Kudo, Screamin’ Jay Hawkins, Cinque Lee, Rufus Thomas, Joe Strummer, Rick Aviles, Elisabeth Bracco, Nicoletta Braschi & Steve Buscemi

Mystery Train, Memphis’teki harap bir otelde 24 saat içinde bir araya gelip ayrılan, yolculuk eden ve kendi yaşadıkları karşısında dehşete düşen insanları anlatan müthiş bir komedi. Film üç ayrı bölümden oluşuyor. Filmdeki üç öykünün kahramanları hiç karşılaşmasa da bu üç öykü aynı trenin çektiği üç ayrı vagon; “Canterbury Öyküleri”nin çağdaş ve minimalist bir çeşitlemesi gibi. Filmin dikkat ceken yerleri arasında radyo programindaki dj in Tom Waits olması, İngiliz adamin Clash gitaristi Joe Strummer olmasi, özgün müziklerin ise John Lurie tarafından yazılmış olması.


NIGHT ON EARTHUSA, 1991, 35 mm., 128 dk., renkli, İngilizce/Fransızca/İtalyanca/Fince, Türkçe Altyazılı Oyuncular: Winona Ryder, Gena Rowlands, Giancarlo Esposito, Armin Mueller-Stahl, Rosie Perez, Beatrice Dalle, Isaach De Bankole, Roberto Benigni, Paolo Bonacelli, Matti Pellonpaa, Kari Vaananen, Sakari Kuosmanen, Tomi Salmela

Night on Earth, aynı zaman dilimlerinde, farklı ülkelerde geçen ve farklı dillerde konuşulan beş ayrı hikayeden oluşuyor. New York, Paris, Roma, Los Angles ve Helsinki’de, her biri de bir taksi yolculuğunda yaşanan bu farklı hikayelerden oluşan film, 1996’da İstanbul Film Festivali’nde gösterilmişti ve büyük beğeni toplamıştı. Tom Waits'in müzikleriyle bezenmiş film, yine Jarmush stilinden alışık olduğumuz üzere, coğrafyalara dayalı 'karakter' profilleri ve sözkonusu profillerin birbiriyle olan ilişkisi üzerine kurulmuş. “Best Cinematography Independent Spirit Awards” ödülünü almış ve “Official Selection New York Rotterdam” a seçilmiştir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>