>

SAĞLIKLI YAŞAM

İnce ve uzun kızlarda meme kanseri riski...

Ergenlik döneminde uzun ve ince yapılı olan genç kızların meme kanserine yakalanma riskinin diğer kızlara oranla daha yüksek olduğu ortaya çıktı.
 
   
 
 
     
NEW England Journal of Medicine Dergisi’nde yer alan habere göre Danimarkalı araştırmacılar, 117 bin kadın üzerinde test yaptı.

Test sonuçlarına göre ergenlik dönemindeki boy uzunluğu, meme kanserinde etkili oluyor.

Araştırma, kadınların meme kanserine yakalanma risklerinin en çok ergenlik dönemlerinde belirlendiğini ve bu dönemde hızlı gelişenlerde riskin fazla olduğunu ortaya çıkardı. Sütün risk oranında önemli bir rol oynayabileceğini de ortaya çıkaran araştırma, son 50 yıl içinde artan meme kanseri vakalarıyla ilgili sorulara yanıt bulmayı hedefliyor. Artan vakaların, vücut yapısı ve gelişme hızıyla ilgisi olup olmadığını sorgulayan araştırmaya göre, meme kanseri riski en çok, gelişme hızına göre 8 ila 14 yaşları arasında oranını belirliyor. Sonuçlar, 13-14 yaşlarında ergenleşen kızlardaki meme kanseri riskinin, 10-11 yaşlarında ergenleşen kızlara göre yüzde 16 oranında daha az olduğunu gösteriyor. En büyük riskiyse 14 yaş grubunda en hızlı ergenleşen kızlar taşıyor. Ayrıca, ergenlik döneminde kilolu olan kızların meme kanserine yakalanma risklerinin az olduğunu belirtildi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>