>

KÜLTÜR-SANAT

“Karanlıkta Kadınlar Sarı Görünür” Seyirci Karşısına Çıktı

Karanlıkta Kadınlar Sarı Görünür; Tuğba Erdem’in oyunculuğu ve Balahan Gürel yönetmenliği ile 19 Mart Pazar günü Üsküdar Tekel Sahnesi’nde izleyici ile buluştu.
 
   
 
 
     

Amerikan erken dönem feminist edebiyatının en önemlilerinden Sarı Duvar Kâğıdı hikâyesinden ilhamla yola çıkarak yazılan özgün tiyatro eseri; Karanlıkta Kadınlar Sarı Görünür, 19 Mart Pazar günü ilk kez seyircinin karşısına çıktı.

Tek perdelik oyun, evresi tarafından “normalleştirilmeye” çalışılarak sürekli kısıtlamalara, psikolojik manipülasyonlara (gaslighting) maruz kalan genç bir kadını merkezine alıyor." Kadının çevresine kendini kanıtlama uğraşı sırasında yeni taşındıkları evdeki duvar kağıdında beklenmedik bir şey fark etmesi, seyirciye “Farklılık nedir? Uyum sağladığımız şeyler bizi tutsak edebilir mi?” ve “Karanlığa hapsolsak da burada kendimize umut dolu bir dünya yaratmayı başarabilir miyiz? gibi soruları sorduruyor.

Sıkıştığımız düzen ve kalıplardan özgürleşmeye dair bir çağrı niteliğinde olan “Karanlıkta Kadınlar Sarı Görünür” 12 Nisan Çarşamba günü Besa Sahne Cevahir’de, 15 Nisan Cumartesi günü Black Box Sahne Watergarden Performans Merkezi’nde ve 16 Nisan Pazar günü Kadıköy Boa Sahne’de sahnelenecek.

Künye;
Yöneten: Balahan Gürel
Yazan: Balahan Gürel, Tuğba Erdem
Oynayan: Tuğba Erdem
Yapım: Federal Yapım
Proje Danışmanları: Cem Uslu, Dicle Doğan
Işık Tasarımı: Yakup Çartık
Kostüm ve Desen Tasarımı: Emre Aksakarya
Sahne Tasarımı: Işıl Çağlar Narler
Desinatör: Çisem Savaş Erdoğan (
Koordinatör: Elif Nutku
Yönetmen Yardımcısı: Ebru Terzi
Fotoğraflar: Şevval Balkan
Fotoğraf Ekibi: Simay Başık, Ecenur Saygın
Afiş Tasarımı: Gökhan Yeter


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>