>

KÜLTÜR-SANAT

Kardeş Ülkeyle Aşk ve Müzik Köprüsü

Azerbaijan Love Songs çıktı…
 
   
 
 
     

Kemanda Utku Barış Andaç, piyanoda Ozan Sarıboğa tarafından icra edilen ve Azerbaycan'ın aşk temalı şarkılarından oluşan ‘Azerbaijan Love Songs’, Ahenk Müzik etiketiyle raflardaki yerini aldı. Dost ve kardeş ülke Azerbaycan'ın aşk dolu halk şarkıları, bu enstrümantal albümde otantik lezzetleri korunarak ama üzerlerine yenilikçi bir yorum da katılarak dinleyiciyle buluşuyor.

Kültür Elçisi Albüm

Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği mezunu Utku Barış Andaç ve İTÜ Ses Tasarım ve Kayıt Teknolojileri mezunu Ozan Sarıboğa'nın beraber düzenledikleri, yirmi şarkıdan oluşan Azerbaijan Love Songs, aynı zamanda bir kültür elçiliği görevi de üstleniyor. Bu niyetle, albüm şarkıları Andaç ve Sarıboğa tarafından canlı olarak, Azerbaycan Demokratik Cumhuriyetinin kuruluşunun 100.Yıl dönümüne (28 Mayıs ) ithafen bir konserle dinleyiciye tanıtılacak. 2 Mayıs'ta Marmara Üniversitesinde gerçekleşecek olan konserde ikiliye Azerbaycanlı akademisyen ve piyanist Aytaç Rızaguliyeva eşlik edecek.

Yerelden Evrensele: Benzersiz Bir Enstrümantal Albüm...


Şimdiye kadar Türkiye’de Azerbaycan kaynaklı benzer şarkılar icra edilmiş olsa da, bu albümde Azerbaycan’da bilinen ama Türkiye’ye ulaşamamış, gün yüzüne çıkmayı hak eden birçok güzel eser de yer alıyor. Böylece, Azerbaycan'ın önemli bestecilerinin Uzun Geceler, Saçlarına Gül Düzüm, Kipriklerin Okdur gibi neredeyse hiç duyulmamış eserlerinin de Türkiye’ye ve dünyaya tanıtılması hedefleniyor. Hali hazırda Laçın, Dut Ağacı, Ay Gız, Nazende Sevgilim gibi Türkiye’de çok bilinen ve sevilen eserleri de albümde keman-piyano eşliğiyle dinlemek mümkün.

Andaç ve Sarıboğa, kullanılan çalgılar, makamlar ve ritmik özellikler açısından özgünlüğü su götürmez olan bu derin müziği ele alırken, teknik yetkinliklerinin yanı sıra, duygusal yoğunluklarını da ortaya koyuyorlar. Tüm düzenlemelere beraber imza atan ikili, batı kültürünün değişmez enstrümanlarına yaslanmalarına rağmen, albümde Türk mirasını ve Azerbaycan coğrafyasının dokusunu ustalıkla dinleyiciye hissettiriyor.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>