>

KÜLTÜR-SANAT

Malatya`da Perde Açıldı!

2.Malatya Uluslararası Film Festivali muhteşem bir açılış töreni ile başladı...
 
   
 
 
     

Malatya Valisi Doç.Dr.M.Ulvi Saran’ın himayelerinde; Malatya Valiliği ve Malatya Kayısı Araştırma Geliştirme ve Tanıtma Vakfı desteği ile Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından organize edilenedilen 2.Malatya Uluslararası Film Festivali Cuma akşamı yapılan açılış töreni ile başladı.

Festival ana basın sponsoru A Haber ve Sabah Gazetesi tarafından Remark Otel'de gerçekleştirilen yemeğin ardından Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu’nda yapılan açılışa Festival Onursal Başkanı ve Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, festivalde onur ödülü alan Türk sinemasının unutulmaz oyuncuları Hülya Koçyiğit, Ediz Hun ve Yaşam Boyu Başarı ödülü alan Cüneyt Arkın ile jüri üyeleri, katılımcı sinemacılar ve seçkin davetliler katıldı.

"Sanat, ekonomik ve sosyal gelişme için itici güçtür"

Açılışta bir konuşma yapan Festival Onursal Başkanı ve Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran bu yıl ikincisi düzenlenen festivalin, Matalya’nın bölgesinde kültürel anlamda bir cazibe merkezi haline gelebilmesi için gelenekselleşmesi ve sürdürülebilir olması amacıyla başlattıkları çalışmaya değinerek “Film festivalleri düzenlendikleri ilin sosyal hayatını geliştiren etkinlikler olarak gündeme geliyor. Özellikle İstanbul, Adana, Antalya gibi büyük kentlerde festivaller bu kentleri uluslararası gündeme taşıyor, bu arenada tanıtıyor. Festival Malatya’nın uluslararası ve yerel sanat camiası ile kaynaşması için vesile oldu. Malatya da böylece ekonomik ve siyasal olarak Türkiye’ ye katkı yapıyor” dedi.

Çalışmaların bundan sonra Kayısı Vakfı tarafından yürütüleceğini söyleyen Vali Saran sanatın ekonomik ve sosyal gelişme için “itici güç” olduğunu belirterek festivalin sadece film gösterimlerinden ibaret olmadığını yapılacak sempozyumlar ve atölye çalışmaları ile de sektörün sorunları üzerine ortak bir düşünce alanı yaratılmaya çalışılacağını sözlerine ekledi. Telif konusunda Türkiye'de ilk kez düzenlenecek bir sempozyumun hayata geçirileceğini söyleyen Saran bu çalışmanın " Türkiye'de sanatın geleceği açısından camiaya önemli katkılar getireceğini düşünüyoruz" dedi.

Festival Onursal Başkanı ve Malatya Valisi Doç Dr. Ulvi Saran'dan sonra söz alan Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır da sinemanın "Geçmişteki ve günümüzdeki değerlerin tarihi ve düşünsel gelişimini görsel olarak anlatan, insanları ve toplumları birbirine tanıtan ve kaynaştıran önemli bir sanat etkinliği" olduğunu söyleyerek uluslararası bir sinema festivalinin Malatya'da gerçekleşmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

"Festivaller kentlere kişilik kazandırıyor"

Belediye Başkanı Çakır'dan sonra kürsüye gelen CHP Malatya Milletvekili Veli Ağababa bu tip festivallerin "kentlerin kişilik kazanması için önemli olduğunu ve bir kentin diğerlerinden farklı olmak istiyorsa bu etkinliklere önem vermesi gerektiğini" söylerken Ak Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık da sanatın toplumların ilerlemesindeki rolüne değindi ve "Yıldızlar şehri Malatya"da böyle bir festival düzenlenmesinin, meyvaların yıldızı kayısının tanıtımında da etkili olacağının söyledi.

A Haber televizyon kanalı tarafından canlı olarak yayınlanan açılış töreninde festivalin gerçekleşmesinde katkısı bulunanlara da plaket verildi.

Sinema Telif Hakları Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Yılmaz Erdoğan, Festival Ana sponsoru Manas Evleri Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Öztürk, Tema Sponsoru Çalık Holding Kurumsal İletişim Grup Müdürü Fecir Alptekin, Tema sponsoru Halkbank Gaziantep Bölge Koordinatörlüğü Pazarlama Bölüm Müdürü Metin Yediyıldız, Tema sponsoru Gözde Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Karaman, Double Tree Oteli Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çeker adına Nedim Çeker, Ana Basın Sponsoru A Haber Programlar Müdürü Hüseyin Özcan, Festival Tema Sponsoru ve Basın Sponsoru Sabah Gazetesi Kurumsal İletişim Grup Müdürü Fecir Alptekin plaketlerini Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran'ın elinden aldı.

3 büyüğe 3 büyük ödül

Gecenin kapanışında ise Hülya Koçyiğit ve Ediz Hun'a onur ödülü verilirken Cüneyt Arkın'a yaşam boyu başarı ödülü verildi. Ediz Hun organizasyon komitesine teşekkür ederek başladığı konuşmasını konuklara teşekkür ederek bitirirken "Sizler bize destek vererek, sevgiyle kucaklayarak, mektuplar yazarak destek oldunuz. .Bizi sizler var ettiniz" dedi.

Hülya Koçyiğit ise festivalin uzun ömürlü olmasını dilerken Türkiye'nin kültür temeline atıf yaptı ve "Kentlerin hayatında kültürün önemli yer tutması gerektiğini" söyledi.

Gecede en son söz alan Cüneyt Arkın da dakikalarca ayakta alkışlandıktan sonra yaptığı konuşmada
"Türk sineması, halk sinemasıdır. Biz sinemayı halkla birlikte yaptık. Karakter oyuncularını hatırlarsınız. Onlar ne güzel insanlardı. Türk halkının değerlerini temsil ederlerdi. Ben sinemaya girdiğimde Şalvarlı bir köy kadını bile iki haftada bir sinemaya giderdi. Bu karakter oyuncuları Türk halkının değerlerini tuttu. Sinema Türk halkı için bu değerler ile bütünleştirici oldu. O yüzden Türkiye'de sinemaya katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

2. Uluslararası Malatya Film Festivali açılış gecesi Türkiye'nin yetiştirdiği en ünlü arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu ve perküsyon sanatçısı Yinon Muallem'in performansı ile sona erdi.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>