>

KÜLTÜR-SANAT

On Kişot

Öncü bir romancıdan yenilikçi bir çalışma…
 
   
 
 
     

Ersan Üldes, beğenilen romanlarından sonra şimdi de roman sanatı üzerine bir kitapla okurların karşısında.

Edebiyatla profesyonel olarak ilgilenen uzmanların, akademisyen ve öğrencilerin yanı sıra, bütün edebiyatseverlerin büyük bir zevkle okuyabileceği bir kitap “On Kişot”.

ON ROMAN, DON KİŞOT’LA BULUŞUYOR

Modern romanın kurucusu Cervantes ile Türkiye’de roman sanatının on öncüsü ilk kez bir araya geliyor. Ahmet Mithat’tan Murat Uyurkulak’a, Abdülhak Şinasi Hisar’dan Tahsin Yücel’e 10 önemli roman üzerine, alçakgönüllülükten uzak incelemeler: ince ve mizah yüklü bir eleştiri dili, keskin gözlemler, roman sanatına yenilikçi bir bakış.

“AVRUPA’NIN EN İYİ ROMAN VE ÖYKÜLERİ”

Ersan Üldes, yine Plan B Yayınları tarafından yayımlanmış olan Zafiyet Kuramı adlı romanıyla, “Avrupa’nın En İyi Roman ve Öyküleri” antolojisine Türkiye’den seçilen ilk ve tek yazardır.

TÜRKİYE VE DÜNYA BASININDA ERSAN ÜLDES’LE İLGİLİ YAZILANLAR


“Ersan Üldes’in “Mesleki Davranış” öyküsü, bu derlemenin oyuncu ve maceracı ruhuna çok uygun düşüyor.” New York Times

“Mesleki Davranışlar güzel, güçlü bir hikaye. Cevap vermek yerine soru soruyor. Gündeme getirilen sorunlar kurgudan daha önemli. Bu, Üldes’in çeviri sorunlarını ele almak için kullandığı bir araç ve bunda da çok başarılı oluyor.” Damian Kelleher

“[Zafiyet Kuramı’ndaki] eleştiri, mizahi üslubuyla çok çekici.” Ömer Türkeş

TÜRKİYE’DEKİ ELEŞTİRİ DÜNYASINA YÖNELİK BİR ELEŞTİRİ

Türk romanı üzerine önemli bir inceleme olmasının yanı sıra, farklı bir eleştiri örneği oluşturmasıyla, On Kişot, Türkiye’deki eleştiri dünyasına yönelik bir eleştiri olarak da okunabilir:

“Kimi okurlar, bazı yazarların bu dosyada bir arada oluşunu yadırgayabilir. Çünkü edebiyat tarihimizce edebi kudretleri baştan onanmış (Ahmet Mithat Efendi, Recaizade Mahmut Ekrem, Abdülhak Şinasi Hisar, Orhan Kemal) ve en kaba
söylemiyle değerleri sonradan bilinmiş (Ahmet Hamdi Tanpınar, Oğuz Atay) romancılarımızın, günümüz romancılarıyla (Ümit Kıvanç, Tahsin Yücel, İbrahim Yıldırım, Murat Uyurkulak) beraber incelenmeleri, kavramsal bir çatı altında da
olsa yan yana gelmeleri, eleştiri dünyamızda sık rastlanan bir durum değildir. Böylesi bir beraberliğin okur tarafından yadırganabilir olması, okurun değil, eleştiri dünyamızın bir eksikliği olarak görülmelidir.”

Yazar: Ersan Üldes
Editör: Deniz Vural, Arzu Taşçıoğlu
Dizi: İnceleme ve Araştırma 4
ISBN: 978-975-8723-26-3
Boyut: 15 cm. x 21,5 cm.
Sayfa: 160
Fiyat: 15,00 TL
plan b yayınları 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>