>

KÜLTÜR-SANAT

Oscar heyecanı naklen NTV’de!

76.Akademi Ödülleri Töreni 29 Şubat gecesi (01 Mart sabahı) 01:00’den itibaren canlı yayınla NTV ekranında.
 
   
 
 
     
76. Akademi Ödülleri’nin sunuculuğunu bu yıl ünlü aktör Billy Crystal üstlendi. Son olarak 2000 yılındaki törenlerde sunuculuk yapan 55 yaşındaki Crystal, Oscar törenlerinin en ‘âşina’ yüzü. Bu yılki sunuculuğuyla birlikte Crystal, ABC Televizyonu’nda 29 Şubat’ta yayınlanacak törenin sunuculuğunu sekizinci kez yapmış olacak.

GECENİN YARDIMCI SUNUCULARI

Gecenin asıl sunuculuğunu üstlenmiş olan Billy Crystal’in yanı sıra bir de ödül vermek üzere sahneye gelecek yıldızlar var.

Şimdiye kadar katılması kesinleşmiş olan yıldızlar; Jack Black, Colin Farrell, Will Ferrell, Tom Hanks, Jude Law, Will Smith, Steven Spielberg, Charlize Theron ve Oprah Winfrey.

‘KIRMIZI HALI’

Yıldızların meşhur ‘Kırmızı Halı’ geçişlerinin yayınıyla saat 01.00’de başlayacak NTV canlı yayını, saat 03.00’ten itibaren ödül töreniyle, 1 Mart sabahının ilk ışıklarına değin devam edecek.

Yaklaşan Oscar ödülleri, moda çevrelerince de merakla bekleniyor. Hollywood’un yıldız aktristleri arasındaki rekabet, oyunculukları kadar giyim zevklerini de kapsıyor. Yıldızları “o gece için giydirmek” ise ünlü tasarımcıların işi.

Kadının dünyada ve sinemada giderek etkinleşen rolü, giysilerine de yansıyor. Bugün, Oscar davetlilerinin ‘Kırmızı Halı’ üzerindeki yürüyüşleri, şovun önemli bir parçası.

76. OSCAR ÖDÜLÜ ADAYLARI

76. Oscar Ödülleri’ne aday gösterilenler açıklandı. ‘Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü’ 11 dalda Oscar adayı olurken, ‘oyunculuk’ dallarının hiçbirinden adaylığa hak kazanamadı.

Yeni Zelandalı yönetmen Jackson’ın üçlemesinin son filmi olan ve son olarak 61.Altın Küre Ödülleri’nde, aday gösterildiği 4 dalda da Altın Küre’yi kazanan ‘Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü’ eğer tüm adaylıklarını ödüle dönüştürebilirse ‘Ben Hur’ ve ‘Titanic’ filmlerinin başarısına eş bir başarı elde etmiş olacak.

Peter Jackson’ın filminin, içinde oyunculuk dalında hiçbir Oscar adaylığı bulunmayan 11 dalda adaylık alması ilk kez rastlanılan bir durum.

Efsanevi serinin son filminin adaylıkları arasında, En İyi Yönetmen ve En İyi Film adaylıkları da var.

‘MASTER AND COMMANDER’A 10 ADAYLIK

‘Kralın Dönüşü’nü, En İyi Yönetmen ve En İyi Film dahil olmak üzere 10 dalda Oscar’a aday gösterilen ve Napolyon dönemindeki bir donanma serüvenini anlatan ‘Master and Commander: The Far Side of the World’ (Dünyanın Uzak Ucu) izledi. Filmin başrol oyuncusu Russel Crowe’ye ise adaylık verilmedi.

COPPOLA’NIN KIZI DA EN İYİ YÖNETMEN OSCAR’INA ADAY

Oscar’a En İyi Film dalında aday gösterilen diğer yapıtlar; Tokyo’daki iki Amerikalının hikayesinin anlatıldığı ve Francis Ford Coppola’nın kızı Sofia Coppola tarafından çekilen ‘Lost in Translation’ ile ‘cinayete kurban giden kızının intikamını almak isteyen bir cani’nin öyküsünden bahseden ‘Gizemli Nehir’ (Mystic River) ve ‘Peksimet’ (Seabiscuit) olarak sıralandı.

Sofia Coppola En İyi Yönetmen dalında Oscar’a aday gösterilen 3. kadın yönetmen. Daha önce Lina Wertmüller ve Jane Campion da bu dalda aday gösterilmişlerdi.

OYUNCULUK ADAYLARINDA BÜYÜK SÜRPRİZ

11 dalda Oscar adaylığı verilen ‘Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü’ ve 10 dalda Oscar’a aday gösterilen ‘Master and Commander: Dünyanın Uzak Ucu’ oyunculuk dalında verilen Oscar adaylıklarından hiçbirine layık görülmedi. Russel Crowe’nin yanısıra ‘Cold Mountain’ filminin başrol oyuncusu Nicole Kidman çok büyük hayal kırıklığı yaşayan oyuncuların başında geliyor.

SÜRPRİZ YAŞAMAYAN OYUNCULAR

Johnny Depp, Jude Law, Sean Penn, Bill Murray ve Ben Kingsley En İyi Erkek; Diane Keaton, Naomi Watts ve Charlize Theron En İyi Kadın; Tim Robbins, Benicio del Toro ve Alec Baldwin En İyi Yardımcı Erkek; Holly Hunter ve Renée Zellweger ise En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dallarında aday gösterildiler ki bu adaylıklar kimse de şaşkınlık yaratmadı.

EN GENÇ ‘KADIN OYUNCU’ ADAYI

En İyi Kadın Oyuncu adayları arasındaki sürpriz isim ‘Whale Rider’ filminde oynayan 13 yaşındaki Yeni Zelandalı Keisha Castle-Hughes oldu. Castle-Hughes, Oscar tarihinde En İyi Kadın Oyuncu dalına aday gösterilen ‘en genç aktris …

Diğer bir sürpriz de ‘House of Sand and Fog’da oynayan İranlı aktris Shohreh Aghdashloo’nun En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında aday gösterilmesi ...

Kaynak: www.ntvmsnbc.com


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>