>

KÜLTÜR-SANAT

Oscarlı Yönetmen Farhadi Altın Portakal’da

Bir Ayrılık adlı filmiyle en iyi yabancı film dalında Oscar kazanan İranlı ünlü yönetmen Asghar Farhadi Altın Portakal’a konuk oluyor.
 
   
 
 
     

Farhadi, bu yıl Cannes Film Festivali’nde jüri özel ödülü kazanan ve başrol oyuncusu Bérénice Béjo’ya en iyi kadın oyuncu ödülü getiren “Le Passé – Geçmiş” filminin Antalya’daki galasında sinemaseverlerle bir araya gelecek. Filmin galasına Asghar Farhadi ile birlikte başrol oyuncusu Ali Mosaffa da katılacak.

Farhadi’nin ülkesi dışında çektiği ilk film olan “Le Passé – Geçmiş” bu yılın adından en çok söz ettiren yapımları arasında yer alıyor. Film, Fransız eşi Marie'den boşanmak için Tahran'dan Paris'e gelen Ahmet’i ve Marie ile yeni sevgilisi Samir'i konu ediniyor. Farhadi Altın Portakal’da gerçekleştirilecek gösteriminin ardından düzenlenecek söyleşide festival izleyicisiyle buluşacak.

ETKİLEYİCİ BİR AİLE DRAMI

Ustaca kaleme alınmış senaryosu ve beğeni toplayan oyunculuk performanslarıyla “Le Passé - Geçmiş"te Farhadi, aileyi ve ilişkileri derinlemesine sorgulamayı sürdürüyor. Uzun bir ayrılığın ardından Ahmet’in Paris’e dönüşü ile eşi Marie, onun sevgilisi Samir ve çocukları arasındaki ilişkiler karmakarışık hale geliyor. Saklanan sırlar bir bir ortaya dökülmeye başlıyor. “Le Passé – Geçmiş”, yüksek duygusal gerilimi, sürükleyici diyaloglarıyla ilginç olduğu kadar çetrefil bir aile dramı. Filmde Bérénice Bejo’ya Tahar Rahim ve Ali Mosaffa eşlik ediyor.

PORTAKAL’DA BİR BAŞKA USTA

Farhadi’nin başrol oyuncularından Ali Mosaffa, Altın Portakal’da ikinci bir galaya daha katılacak. Galada, aynı zamanda yönetmen de olan Mosaffa’ya Karlovy Vary Film Festivali’nde jüri özel ödülü getiren “The Last Step - Son Adım” filmi 50. Altın Portakal izleyicileriyle buluşacak.

ULUSLARARASI BİRÇOK BAŞARI

1972 doğumlu Asghar Farhadi ülkemizde Elly Hakkında, Bir Ayrılık gibi filmlerle tanınıyor. Farhadi 2008 yapımı filmi Elly Hakkında ile birçok ödülün yanı sıra Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı kazanmıştı. Ülkesi İran’da çokça tartışılan Bir Ayrılık Oscar’a değer görülen ilk İran filmi olma özelliğine sahip. Farhadi, “Le Passé – Geçmiş” adlı filmiyle de izleyiciyi büyülemeyi sürdürdü ve Cannes’da jüri özel ödülünü kazandı.

https://www.youtube.com/watch?v=AEe9a0m2pjg

https://www.youtube.com/watch?v=kZ3HBjaG5N0


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>