>

KÜLTÜR-SANAT

Özgürleşmeye Çağrı: Karanlıkta Kadınlar Sarı Görünür

Geleneksel yargıların rahatsız edici tutumuna ışık tutan; “Karanlıkta Kadınlar Sarı Görünür”, Tuğba Erdem’in oyunculuğu ve Balahan Gürel’in yönetmenliği ile izleyiciyle buluşuyor.
 
   
 
 
     

Amerikan erken dönem feminist edebiyatının en önemlilerinden Sarı Duvar Kâğıdı hikâyesinden ilham alınarak yazılan özgün tiyatro eseri; “Karanlıkta Kadınlar Sarı Görünür”, kadının nasıl sıradanlığa dönüştüğünün güzel bir örneği olarak, oyuncu Tuğba Erdem ve yönetmen Balahan Gürel’in anlatımıyla; sahne öncesi seyircinin karşısına çıkıyor.

“Aydınlığa ulaşıncaya kadar karanlıkta kadınlar sarı görünür.”

Oyunun çıkış noktası üzerine konuşan yönetmen Balahan Gürel, oyuncu Tuğba Erdem’in Sarı Duvar Kâğıdı hikâyesini kendisine getirdiğini ve hikâyedeki kadının sarı duvar kağıdıyla ilişkisini alıp, yeni bir oyun, karakter ve olay örgüsü yarattığını ifade etti. Balahan Gürel, çizmek istediği birkaç noktanın farklılıkları kabullenmek ve normal olanın üzerine düşünmeye zorlamak olduğunu belirtti. Günümüzde insanların yeterince empati kurmadığını ve ön yargıları ile hareket ettiğini dile getiren Gürel, sözlerine şöyle devam etti; “Aslında karakterin yaşadıkları binlerce yıldır kurulan düzenle ilişkili. Oyundaki duvar kağıdının düzeni de deseni de tamamen karakterin çözmeye çalıştığı ve yırtmaya çalıştığı bu düzeni temsil ediyor. “Karanlıkta Kadınlar Sarı Görünür” adına karar vermemizin de ana sebeplerinden biri; karanlıkta, cahillikte, anlaşılmazlıkta yaşayan insanın nasıl hasta olarak adlandırılabileceği. Sarı rengi de hikâyede tamamen; hastalığı, acıyı temsil eden ve aşılması gereken bir şey. Oyunu konuşurken de hep dediğimiz gibi; “Aydınlığa ulaşıncaya kadar karanlıkta kadınlar sarı görünür.”

“Benim için çok özel bir hikâye”

Oyuncu Tuğba Erdem, Karanlıkta Kadınlar Sarı Görünür ‘ün kendisinde bıraktığı izi anlatarak; “Karanlıkta kadınlar sarı görünür benim için çok özel bir hikâye, karakterin yaydığı çok büyük bir özgürlük hissi ve umut var. Gerçekten bir dram olmasına rağmen umudunu kaybetmemesi ve bunu karşısına çıkan herkese aşılaması benim için çok değerli. Karakterin söylemek istediklerini cesurca dile getirmesi ve bunu da çok naif bir şekilde aktarması beni çok etkiledi. Yer yer benzeştik yer yer çatıştık karakterle, aramızda ilginç bir bağ var. Bunu keşfetmek ve onunla bağımızı bulmak inanılmaz keyifli bir süreçti. Ayrıca karakterin ve oyunun herhangi bir cinsiyete yönelik olmaması, bütün canlıları, yaşamı bu kadar farkındalıkla yaşaması ve anlatması beni çok etkiledi.” sözlerine yer verdi.

İzleyenleri gerçek ve soyut bir dünya kargaşasına sürükleyecek olan; “Karanlıkta Kadınlar Sarı Görünür”, bir kadının çevresine uyum sağlamaya zorlanması sonrası başına neler gelebileceğini ele alıyor.

Sıkıştığımız düzen ve kalıplardan özgürleşmeye dair bir çağrı niteliğinde olan “Karanlıkta Kadınlar Sarı Görünür” 12 Nisan Çarşamba günü Besa Sahne Cevahir’de, 15 Nisan Cumartesi günü Black Box Sahne Watergarden Performans Merkezi’nde ve 16 Nisan Pazar günü Kadıköy Boa Sahne’de sahnelenecek.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>