>

KÜLTÜR-SANAT

Röntgenler Panayırlar ve Cenaze Marşları

ULAŞ ORAL “Kahraman”lık peşinde...
 
   
 
 
     

Edebiyat, radyo ve akademik çalışmalarıyla bilinen Ulaş Oral’ın, ilk solo albümü RPCM (Röntgenler, Panayırlar ve Cenaze Marşları), önümüzdeki günlerde, Taşoda / Ellipsis etiketiyle ve “Ulaş Oral ‘Kahraman’lık Peşinde” sloganıyla yayınlanıyor.

RPCM; rock müziğin bütün türlerini içinde barındıran ve her köşebaşında ayrı bir kişilik çatışmasına çıkan, çok sürprizli bir albüm çalışması... Albümü oluşturan dokuz şarkı gruplandırılıp, üç konsept bölüme ayrıldı ve dinleyiciye bir CD’de üç EP sunuldu:

Birinci bölümü (Röntgenler) oluşturan dört şarkıda şarkıcı, hikayelere konu olan karakterlerin iç dünyalarına bir yolculuk yapmış ve adeta onların röntgenlerini çekmiştir. Şarkılarda hep başka biri olmaktadır Ulaş: Küçük İskender’in “Kahramanlar Ölü Doğar” isimli kitabından beslenerek yazdığı “Kahraman”da, artık yorulmuş bir kahraman eskisine; “Romeo Ölmeli”de, Juliet’ini kendine yakıştıramayan bir kendine güvensizlik abidesi olan Romeo’ya; “100”de, yüzünü çirkin bulan bir narsisiste; “Dantes”te ise Monte Cristo Kontu romanının baş aktörü olan Edmond Dantes’e dönüşmekte, onların gözünden onların hikayesini anlatmaktadır.

Daha eğlenceli şarkılar evreni olan ikinci bölümde (Panayırlar), ilk olarak eğlenceli bir aşk şarkısı olan “Aşk Eskimez Zamanla” dinleniyor. Sonrasında yine kişilik çatışmalarının baş gösterdiği bir şizofren hikayesi “Etkisiz Eleman” bölümün kapanışını yapıyor.

Üçüncü bölüm (Cenaze Marşları) ise ağır tempolu, umutsuz aşk şarkıları... Bu bölümden “Karanlıkta”, Jack Daniel’s Music Competition 2009’da, müzisyenin “Hipnoz” isimli grubuyla finalde yarışmıştı. “Sonu Geldi”, bir aşkın sonunun gelişini anlatıyor; ve “Beni Bırakma”, yalnızca akustik gitarla, herhangi bir evde çalınıyormuş hissiyatında tasarlanmış.

Albümün ilk video klibi Ağustos ayının son haftası “Kahraman” adlı şarkıya çekildi. Yönetmenliğini Efe Özler’in üstlendiği klipte Ulaş, anılarından kurtulamayan bir adamı canlandırdı. Gece ve gündüz olarak toplam 46 saat süren çekimler Mimarsinan’da (İstanbul) değişik mekanlarda gerçekleştirildi. 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>