>

KÜLTÜR-SANAT

Waldeck Live Otto Santral

Lounge 102’nin Otto Santral’da gerçekleştirdiği etkinlikler serisi Gilles Peterson gecesinden sonra bir başka önemli isimle devam ediyor.
 
   
 
 
     
Waldeck! Canlı performanslarında swing, trip-hop, acid jazz, tango ve türevlerini kusursuz bir ahenkle birleştiren sanatçı, son albümü Ballroom Stories’de de bu yeteneğini fazlasıyla öne çıkarıyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında yine Lounge 102 Chill Out Festival Istanbul’da izleme fırsatı bulduğumuz Waldeck canlı şovu ardından, bu geceye özel DJ setiyle Bonus Trink ve Nokia Nseries’in katkılarıyla sahnede olacak.

İsmini ilk olarak Kruder & Dorfmeister ve Count Basic Viyana'lı Spray Records'un prodüktörü olarak duyurmaya başlayan Klaus Waldeck’in hikayesi bir hayli farklı başlıyor. Sanatçı, 1990lı yılların başında hukuk kariyerini bir kenara bırakıp müzik üzerinde yoğunlaşarak techno ve house labellarından çıkan parçaları miksleyen sanatçı, Londra trip-hop sahnesinin en favori isimlerinden biri haline geldi.


Müzik endüstrisinin nasıl işlediğine Londra'da yakından şahit olan Klaus Waldeck, burada albümlerinde de birlikte çalıştığı eski Incognito şarkıcısı Joy Malcolm ve Pressure Drop gibi projelerden tanıdığımız Brian Amos ile tanıştı. 1996'da Viyana'ya dönerek "Northern Lights" EP'sini kaydederek özellikle de Hair müzikalinin unutulmaz parçası "Aquarius"un muhteşem cover'ı ile uluslararası alanda dikkatleri üzerine çekti. 1998 senesinde çıkan ilk uzunçaları "Balance of the Force" un arkasından albümün Thievery Corporation, Fauna Flash, Rockers Hi-Fi gibi isimlerin remikslerinden oluşan bir remiks versiyonu piyasaya sürüldü.

Pek çok elektronik müzik sanatçısının aksine canlı performanslara odaklanan Waldeck, 2001 senesinde yayınlanan "The Night Garden" albümünü desteklemek amacıyla da çok büyük bir tura çıktı. Ertesi sene yine albümdeki parçaların remikslerinden oluşan "Reflowered" yayınlandı.

Elektronik müziğin temel konseptini sahneye aktarmak için projeksiyon ve efektlerden sahnede alabildiğine yararlanan sanatçı, sahneyi kadife koltuklar, lambalar hatta kimi zaman dergilerle donatarak adeta bir oturma odası haline getirdiği atmosferik konserleriyle de biliniyor.

Çalışmaları downtempo müziğin tüm alt türlerinden izler taşırken, trip-hop'a yakınlığı ve vokalin her zaman ön planda olmasıyla Massive Attack'i hatırlatıyor. Lounge müziğin kalesi olan Avusturya'dan çıkan en önemli downtempo prodüktörlerinden olan Waldeck'in uzun bir bekleyişin ardından geçtiğimiz senenin sonunda çıkardığı yeni EPsi "Make my day" büyük övgüyle karşılandı.

Uzun bir aradan sonra çıkardığı, Dope Noir etiketli ; ‘Ballroom Stories’ , swing ve tangonun ustaca bileşiminden ortaya çıktı. Joy Malcolm’un vokallerde eşlik ettiği albümden çıkan ‘Make My Day’ isimli çalışma Mercedes Benz firmasının reklam kampanyasının, jenerik müziği olarak kullanıldı. 1920 ve 1930’lu yılların en popular müziği olan swing, Klaus Waldeck’in modern yaklaşımı ile bu albümde tekrar vücut buluyor. Prodüksiyon aşamasında tahmin edilenin tersine gramofon gibi dönemin ruhuna eşlik etmiş analog enstruman ve prosesörlerle çalışan Waldeck, eski tutkusu Dub ve Reggea’ye de göndermeler yapmaktan geri kalmamış.

Waldeck Live Otto Santral
23 Şubat Cumartesi 2008
23:00

Otto Santral

Adres:
Santral Istanbul Silahtaraga Mh. Kazım Karabekir Cd. No:1 Eyüp-Istanbul

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>