>

KÜLTÜR-SANAT

Yann Tiersen Konseri

"Amelie" ve "Goodbye Lenin" film müziklerinin bestecisi Yann Tiersen, İstanbul`da sevenleriyle buluşuyor.
 
   
 
 
     

"Amelie" ve "Goodbye Lenin" film müziklerinin bestecisi Yann Tiersen, eşsiz bir müzik ziyafeti için 5 yıl aradan sonra 11 Temmuz 2010 tarihinde yine İstanbul'da.

YANN TIERSEN

Her ne kadar albümlerini hazırlarken birçok önemli müzisyenle çalışsa da Yann kayıtlar sırasında entrümanların çoğuna kendi hayat veriyor. Fransa’nın en büyük müzik dehaları arasında gösterilen Yann Tiersen, ilk albümü ‘La Valse Des Monstres’ı 1995 yılında yayınladı. Ardından gelen ‘Rue Des Cascades’ (1996), dünya çapında tanınmasını sağlayan ‘Le Phare’ (1998), ‘Tout Est Calme’ (1999) ve ‘L’absente’ın (2001) ardından Yann Tiersen fenomenini yaratan eser geldi : ‘Le Fabuleux Destin d’Amelie Poulain’, ya da bizdeki adıyla ‘Amelie’. Ünlü yönetmen Jean-Pierre Jeunet’nin şaheseri olarak kabul edilen ‘Amelie’ senaryo, yönetimi ve oyunculuğu kadar eşsiz Yann’ın imzasını taşıyan müzikleriyle dünya çapında ses getirdi. ‘Amelie’, 2002 yılında Yann Tiersen’e ‘En İyi Film Müziği’ dalında César ödülünü kazandırdı. Aynı yıl ise Dünya Film Müzikleri Ödülleri’nde (WSA) Yann Tiersen ‘Yılın En İyi Orjinal Film Müziği’ ödülünü kucakladı.

Dünyanın dört bir yanında verdiği konserlerin ardından Yann Tiersen, 2004 yılında ‘Goodbye Lenin’ (Elveda Lenin) filminin müziklerine imza attı. Ödül geleneği bu filmde de devam etti. Yann, bu defa da Alman Film Ödülleri’nde onurlandırıldı.

Üretme tutkusu Yann’ı bu defa da Ouessant adasına sürükledi; son albümü olan ‘Les Retrouvailles’ı yarattı. Özellikle Jane Birkin’in seslendirdiği ‘Plus d’Hiver’ ve Tindersticks’ten Stuart Staples imzalı ‘A Secret Place’, bu albümü Yann Tiersen’in olgunluk eseri haline getiren çalışmaların başında yer alıyor.

Uzun lafın kısası, günümüzün en özel müzisyenlerinden biri, onunla aynı dili paylaşan ve yetenekli müzisyenlerden oluşan orkestrasıyla 11 Temmuz akşamı İstanbul’da!!!

BİLETLER BILETIX'TE

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>