>

KÜLTÜR-SANAT

Yapı Kredi Yayınları’ndan Çok Özel 3 Yeni Kitap

Bahçeden İncebel Bardağa Türk Çayı,Denizli – Tanrıların Kutsadığı Vadi, A City: İstanbul 101 Buildings...
 
   
 
 
     

Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan ve şehir monografileri dizisinin 19. şehir kitabı olan Denizli - Tanrıların Kutsadığı Vadi, bize Denizli’nin harikalarının sadece doğasıyla sınırlı olmadığını gösterirken, İngilizce basılan A City: İstanbul 101 Buildings, sıradışı bir mimari antologya ortaya koyuyor.

Bahçeden İncebel Bardağa Türk Çayı kitabında ise günlük yaşamımızda önemli bir yeri olan çayın botaniğinden işlenmesine kadar birçok konu, özel fotoğraflar eşliğinde inceleniyor.

Yapı Kredi Yayınları’nın şehir monografileri dizisinden çıkan Denizli – Tanrıların Kutsadığı Vadi kitabı, bir şehrin özünü oluşturan, geçmişten günümüze taşınan kültür değerlerine odaklı bir yaklaşımla Denizli’yi ele alıyor. Bir şehri, “işte o şehir” yapan değerleri toplu olarak gösterirken, turistik güzergâhların dışında kalan ve bir hazine sayılabilecek yerleri de gözler önüne seriyor. Denizli’nin harikalarının sadece doğasıyla sınırlı olmadığını, kurtarılmayı bekleyen şahane evleri, kalem işi boyalı büyüleyici ahşap camileri, antik kentlerinin muhteşem kalıntılarıyla, niçin Tanrıların kutsadığı vadi olduğuna, Ali Konyalı ve Tarkan Kutlu fotoğraflarıyla ayna tutup şehrin muhteşem yüzünü yansıtıyorlar. Antik Dönem’den itibaren kutsal sayılan bir vadide yer alan Denizli şehrinin monografisine değerli bilim insanları ve araştırmacılar katkıda bulundu. Şehri kültür tarihi açısından katman katman aralayan yazılar hazırladılar.

İstanbul’un binlerce yıllık tarihinden günümüze kalmış önemli “imgesel” yapıları betimleyen ve tarihsel bağlamına oturtan A City: İstanbul 101 Buildings kitabı, İstanbul'u algılayabilmek ve tanımlamak için şehrin 101 yapısını inceliyor. Geçmişin sosyo-kültürel birikiminin, tüm gizil değerlerin yapılara yansıyan estetik boyutların, mimari özelliklerin, yapısal niteliklerin; toplumsal belleğin anılarla birlikteliğinin 101 kentsel simgeyle oluşturduğu kentsel kimliği tanımlıyor.

Bahçeden İncebel Bardağa Türk Çayı’nda ise Türkiye’de çayın tarihi, geçmişten günümüze çay kültürü incelenirken tanınmış çay mekânlarından, ünlü çaycılardan söz ediliyor. Kitapta ayrıca çayın günlük yaşamımızdaki, halk kültürümüzdeki, tasavvuftaki ve halk hekimliğindeki yeri inceleniyor; çayla ilgili efsanelerden, manilerden, türkülerden, destanlardan, ilahilerden ve deyimlerden örnekler de veriliyor.

Bahçeden İncebel Bardağa Türk Çayı
Hazırlayan: Mustafa Duman
224 sayfa
85 TL

Denizli – Tanrıların Kutsadığı Vadi
Hazırlayan: Filiz Özdem
Fotoğraflar: Ali Konyalı - Tarkan Kutlu
448 sayfa
125 TL

A City: İstanbul 101 Buildings
Dili: İngilizce
Hazırlayan: Engin Yenal
Fotoğraflar: Murat Germen, Engin Yenal, Hakan Ezilmez, Ali Konyalı
360 sayfa
80 TL
Yapı Kredi Yayınları


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>