>

KÜLTÜR-SANAT

Yazdığım Kadın Yönetmenler Kitabı Atasever`e En İyi Yanıttır

Yazar Ali Can Sekmeç, Antalya`da Sayım Çınar`a Vildan Atasever tartışmasınn perde arkasını anlattı...
 
   
 
 
     

Yazar Alican Seçmeç, Antalya'da Gazeteciler.com için Sayım Çınar'a panelde gergin anların arka perdesini anlattı...

Sekmeç "Festival için hazırladığım 'Kadın Yönetmenler' kitabım Atasever'e en güzel yanıttır" dedi.

52. Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında 'Kadının Dünya ve Türkiye Sinemasında Temsili' konulu panelde yazar Ali Can Sekmeç ve oyuncu Vildan Atasever'in arasındaki tartışma güne damgasını vurdu.

Sekmeç, Antalya'da Sayım Çınar'a panelde gergin anların arka perdesini anlattı... Sekmeç "Festival için hazırladığım 'Kadın Yönetmenler' kitabım Atasever'e en güzel yanıttır" dedi.Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Turizm Fakültesi Konferans Salonu'ndaki panelde oyuncu Vildan Atasever, Yazar Ali Can Sekmeç'in özellikle 1950'li yıllar Türk sinemasında kadının temsiline ilişkin değerlendirmelerine şiddetle karşı çıktı.

Türkiye'de kadınların ancak 1970'li yıllarda feminizmle birlikte belli bir alanda söz hakkına sahip olmaya başladığını kaydeden Atasever, "50'li yıllarda sahneye çıkan kadınlara ne gözle bakılıyordu. Bir kadın kendini özgürce ifade edip, istediği sanatı yapmak, kendi fikirlerini söyleyebilme özgürlüğüne sahip değildi. Bugün bile sahip değiliz" diye sözlerini sürdürdü.

Bu arada sözü Sekmeç devralırken, "Çok sinirlendim" diyen Atasever, Sekmeç'in Neriman Köksal'ı anlatırken "Kafaların dönüp baktığı kadın" sözlerine, "Kadının bu şekilde anlatılmasından da nefret ediyorum" diye tepki gösterdi.

ATASEVER VE SEKMEÇ TARTIŞTI

Ali Can Sekmeç'in, bu tanımı Köksal'ın kendisi tarafından yapıldığını söylemesiyle ortam yumuşadı, ancak ikili arasındaki tartışma panelin ilerleyen dakikalarında yeniden alevlendi.

Ali Can Sekmeç, avantür tarzda film çeken kadın yönetmenler üzerine, "Birsen Kaya 'Kilink' çekmiş. Bir kadın yönetmen 'Kilink' çekebilir mi sizce? Dünyada çekilmiş Kilinklerin içinde bir tek kadın yok. Birsen Kaya tek" sözlerine Atasever, "Sen şimdi kadınları aşağılıyorsun. Küçümsüyorsunuz" diye tepki verdi.

Atasever'in "Ne diyorsun 'Bir kadın yönetmen çekebilir mi?' Niye çekemesin ya" sözleri üzerine Sekmeç, "Kötü bir şey değil ki. Küçümsemiyorum. Dünyada tek çeken" karşılığını verdi.

SEKMEÇ TARTIŞMA HAKKINDA NELER DEDİ?

Sekmeç, Antalya'da Sayım Çınar'a panelde gergin anların arka perdesini anlattı...

"Dün Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi salonunda düzenlenen "Türkiye ve Dünya Sinemasında Kadının Temsili" başlıklı panelde yaşadığım hüsranı sizlerle paylaşmak istiyorum." diyerek sözlerine başlayan Sekmeç şöyle devam etti:

HAKARETE VARAN YAYINLAR BENİ ÇOK ÜZDÜ

"Ben 61 tane sinema kitabı kaleme almış, Türk sinema tarihini en iyi şekilde bilen, tanıyan saygın bir sinema yazarı olarak, oyuncu Vildan Atasever'in panel konusunun dışına çıkarak yaptığı gereksiz ve anlamsız çıkışını bir türlü anlayamadım.

Türk sinemasının tarihsel geçmişini yeteri kadar bilmeyen bir oyuncuyla böyle bir panelde tartışmaya girmemeliydim. Panelin video kaydına bakıldığında bu anlaşılacaktır.

Sanal medya üzerinden tarafıma yapılan hararete varan yayınlar beni fazlasıyla üzmüştür.

HAZIRLADIĞIM 'KADIN YÖNETMENLER' KİTABI EN GÜZEL CEVAP


Festival adına hazırladığım "Türk Sinemasında Kadın Yönetmenler" adlı kitabım Vildan Atasever'e en güzel cevaptır.

Umarım bu kitabımı okumuştur.Bundan sonra Türk sineması üzerine yapılacak panel davetlerini daha sıkı inceleyeceğimi de belirtmek isterim.

Yıllardır içinde yer aldığım, başarılı bir festival yolculuğunun bu türden gereksiz haberlere ihtiyacı olmadığı kanısında olduğumu bildirir saygılar sunarım."

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>