>

KÜLTÜR-SANAT

Zenne Antalya’da 5 Ödülle Raks Etti!

Kapanış filmi olarak gösterildiği 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne damgasını vuran “ZENNE”; Antalya’dan 5 ödülle ayrıldı.
 
   
 
 
     

M.Caner Alper ve Mehmet Binay’ın ilk sinema filmi olan “ZENNE”, 14 Ekim 2011, Cuma gecesi gerçekleşen törende; SİYAD Ulusal En İyi Film, En İyi İlk Film, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerine layık görüldü.

Yönetmenlerin yakın arkadaşı olan ve 2008 yılında cinsel kimliğini açıkladığı için öldürülen Ahmet Yıldız’a adanan film; ulusal yarışmanın son filmi olarak festival izleyicisiyle buluştu ve tüm ekibin kırmızı kıyafetleriyle katıldığı gösterimin ardından, salonu dolduran izleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

Senaryosu, Yıldız’ınki başta olmak üzere gerçek hayat hikayelerinden esinlenilerek M.Caner Alper tarafından kaleme alınan “ZENNE”; 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ödül töreninden ise, SİYAD Ulusal En İyi Film, En İyi İlk Film, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Tilbe Saran), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Erkan Avcı) ve En İyi Görüntü Yönetmeni (Norayr Kasper) ödülleriyle döndü. 5 dalda ödül alarak geceye ve festivale damgasını vuran “ZENNE”nin yönetmenleri, konuşmalarında; herkesin, renklerini gizlemeden özgürce yaşadığı, töre cinayetlerinin olmadığı bir Türkiye hayal ettiklerini belirterek nefret cinayetlerine engel olma konusunda devlete büyük bir görev düştüğünü vurguladılar.“ZENNE”; Doğulu muhafazakar bir ailenin çocuğu olan Ahmet, renklerini gizlemekten sakınmayan ve İstanbul’un dans kulüplerinde zennelik yapan Can ile Türkiye’nin değer yargılarını çok iyi tanımayan Alman fotoğrafçı Daniel’in evrensel dostluk hikayesini anlatıyor. Film, bu sıra dışı üçlünün öyküsünü, ‘aile kafesleri’, ‘töre kuralları’ ve 2008 yılına kadar eşcinsel erkeklere evrensel insan haklarına aykırı şekilde uygulanan askerlikten muafiyet prosedürleri üzerinden ele alıyor.

Başrollerini Kerem Can (Can), Erkan Avcı (Ahmet) ve Giovanni Arvaneh’nin (Daniel) paylaştığı filmde; Rüçhan Çalışkur, Tilbe Saran, Ünal Silver, Esme Madra, Jale Arıkan, Tolga Tekin gibi başarılı oyuncuların yanısıra, Amberin Zaman, Banu Güven ve Piyale Madra gibi isimler de konuk oyuncu olarak yer alıyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>