>

MODA - STİL

Ay Tanrıçası Selene’nin Gizemi Kıyafetlere Yansıdı!

Selma State İlkbahar/Yaz 2012 koleksiyonu İstanbul, Düsseldorf ve Londra’da tutkunlarıyla buluşuyor...
 
   
 
 
     

Uluslar arası alanda çalışan moda tasarımcısı Selma State, “Mysteries of the Moon” adını taşıyan ilkbahar/yaz 2012 koleksiyonunu Teşvikiye’deki stüdyosunda sergiliyor.

State, Mysteries of the Moon koleksiyonunu mitolojik bir hikayeden ilham alarak tasarladı.

Doğanın ve hayvanların koruyucusu Ay Tanrıçası Selene gün gelir, bir göl kenarında yakışıklı ama ölümlü Endymion’a aşık olur. Babası Zeus’a hislerini anlatır, aldığı cevap “onunla beraber olamazsın, çünkü o ölümlü” olur… Selene ise “onu da ölümsüz yapar mısın?” diye sorar… Zeus “yaparım ama ebedi uykuda olacak” diye cevap verir.

Bunu kabul eden tanrıça, her dolunayda gölde yıkanıp, tüllere sarılarak uyuyan aşkıyla beraber olur. Bu tutkudan 50 kız çocukları olur.

Selene kızlarını insanları, hayvanları ve doğayı korumak için Dünya’ya gönderir.Koleksiyonunda şifon, tül ve asetat saten kullanan tasarımcı renk seçimini ise doğayı ve hayvanları koruyan Selene’nin savaşçı ruhunu taşıyan mat gümüş rengi ve aşık olan Selene’nin romantik duygularına yakışan kırık beyazdan yana yaptı.

Selene’nin koruyucu, savaşçı ruhu, kararlılığı ve kendine olan güvenin somut göstergesi olan seçilen değil seçen olmasının ayrıca kızlarını da insanları, hayvanları ve doğayı kötülüklerden korumaları için dünyaya göndermesinin kendisinde hayranlık duygusu uyandırdığını belirten tasarımcı, “Öyle sanıyorum ki, geleceğimiz kurtulursa kesinlikle kadınlar tarafından kurtulacaktır” diyor.

Koleksiyonlarında “Less is more-Daha az çoktur” ilkesini yansıtan tasarımcı, toplumun temel taşı olan kadınların bir tablo, giysilerin ise çerçeve olduğuna inanıyor. Dünya çapında edindiği deneyimle çok sade ama çok şık, detaylarda farklılık yaratan özgün işler çıkartıyor.

Tasarımları Londra, Düsseldorf ve İstanbul’da tutkunlarıyla buluşan, 11 yıl ayrılıktan sonra geçtiğimiz Ağustos ayında kendi memleketine ve şehrine geri dönen Selma State, artık uluslar arası alandaki çalışmalarını İstanbul merkezli sürdürmekte.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>