>

MODA - STİL

IFW 2011 Jale Hürdoğan

Jale Hürdoğan, ’11 Sonbahar / Kış koleksiyonu “Dancing Star” ile ilk kez İstanbul Fashion Week’te...
 
   
 
 
     

“İnsanın içinde kaos olmalıdır ki dans eden bir yıldız doğurabilsin...” F. Nietzsche

Yaratıcı düşünme sürecinde ikilemlerden etkilenen tasarımcı Jale Hürdoğan, ’11 Sonbahar/Kış koleksiyonu “Dancing Star”ı 3-6 Şubat 2011 tarihleri arasında İstanbul Fashion Week kapsamında 4 Şubat Cuma günü Karma Defile3 içinde sergiliyor.Geçtiğimiz yıl kurduğu Janucha markası ile tanınan Hürdoğan, koleksiyonunu tasarlarken, insanın kaotik ruh halinden ve ancak bu ruhlardan çıkabilecek yıldızlardan ilham aldı. Kaosun çok sesli ama dilsiz olduğunu, karanlığın içinde olduğu halde renkli, depresif ancak umutlu olduğunu, ve sinirlere basarak ışıldadığını belirten Jale Hürdoğan, koleksiyonunda asıl olarak kaostan çıkan ve dans eden bir yıldız düşlüyor.Bu görüntüyü siyah ve grilerin arasından çıkan yanık oranj tonları ve açık mavi-laci garnilerle pekiştiriyor. Bunun yanında gri ve bordolar da ekru/bej/siyah kombinlerine renk katıyor. Işıltılı kumaşların düz renklerde tüller ve dantellerle detaylandırılıp yıldızın dans etmeye başlamasıyla da vurgulanıyor. Tasarımcının artık imzası gibi olan kontrast renkte biye detayları da bütün koleksiyonda kendini gösteriyor. Genel olarak 70’lerin silüetlerinin ön planda olduğu modellerde payetli tulum ve elbiselerden ipek volanlı beyaz poplin gömlekler ve bol paça pantalonlara kadar çeşitlilik gösterilip Janucha kadınını günün her saatine uygun gerçek bir yıldıza çevirebilmesi planlanmış. Bunun yanında “rock star” imajını bütünleyen kürk yerine ise daha modern ve duyarlı bir kadın için kürk görüntüsünde el örgüsü bolero ve kabanlar tasarlandı.

İçimizdeki kaostan korkmadan, onu sahiplenmemiz gerektiğine inanan Jale Hürdoğan’ın ‘Dancing Star’ koleksiyonunda kaostan doğan yıldızlar, kendini 70’lerin “Rock Star” sahnelerinde bulacaklar…

İstanbul Fashion Week / 3-6 Şubat 2011 / Santralistanbul
Jale Hürdoğan Defile: 4 Şubat Cuma Saat: 13.00
JALE HÜRDOĞAN KİMDİR?


Amerika’da moda tasarımı eğitimi alıp Türkiye’nin önde gelen hazır giyim firmalarında çalışmış olan tasarımcı Jale Hürdoğan, Nişantaşı Topağacı’nda 2010’da açtığı butik/atölyesinde markası “Janucha” ile adını duyurdu. Aşırılığa kaçmadan farklı olan, modayı kendine yakışan şekilde takip etmek isteyen kadınların kısa surede favori adresi olan Janucha’nın en iddialı özelliği, hem abiye hem de günlük kıyafet tasarımlarının hazırlanıyor olması. “24 saat şıklık” hedefiyle yola çıkan marka, kişiye özel tasarımlarıyla, sabahın ilk saatlerinden başlayan şıklığın gece boyunca devam etmesini de sağlıyor.

“Janucha” markasının tasarımcısı Jale Hürdoğan, ortaokul ve lise mezuniyetlerinde (ACI, İzmir) arkadaşlarına kıyafet tasarlayarak başladığı kariyerine, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olduktan sonra Amerika’da The School of the Art Institute of Chicago’da moda tasarımı okuyarak devam etti. 1998 yılında Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul’da hazır giyim sektöründeki büyük markalarla (Vakkorama, Mudo, Yargıcı, Esposa, Koton v.b.) çalışan Hürdoğan, 2008-09 yılında kendi markasını oluşturmak için Amerika’ya giderek çalışmalarına burada devam etti.

Tasarımcı küçük yaştan itibaren kendi adını taşıyan bir marka kurma hayalini Nişantaşı’ndaki tasarım butiğinde gerçekleştirerek, aile içindeki takma adı “Janucha”yı markasına isim olarak seçti.

Janucha
Ihlamuryolu Sok. No:24/A, Fargo Apt.
Topağacı, Nişantaşı / İstanbul
Tel: 212- 240 88 54
Fax: 212- 219 62 54

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>