>

MODA - STİL

Kom mayo desen ve tasarım yarışması sonuçlandı

Denizyıldızlarının korunmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen defilede dünyaca ünlü top model Vanessa Hessler de podyuma çıktı
 
   
 
 
     
Kom Mayo’nun genç tasarımcılara, yeteneklerini sergileme ve kamuoyunun dikkatini nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan deniz canlılarının korunmasına çekmek amacıyla düzenlediği, “10. Kom Mayo ve Desen Tasarım Yarışması” sonuçlandı. Davetli olarak ülkemizde bulunan dünyaca ünlü İtalyan asıllı top model Vanessa Hessler’in de podyuma çıktığı yarışmada 12 finalist yarıştı.

Kom Mayo 10. Desen Tasarım Yarışması’nda Ebru Baransali, İpek Torun ve Renan Erdener’in desenleri birinci oldu. O. Bahadır Çapar’ın deseni ikinci olurken üçüncülüğü ise Evrim Kılıç’ın desen çalışması aldı. Birinci Mansiyona Işıl Kızılkaya, ikinci mansiyona Arzum Yılmaz, üçüncü mansiyona ise İlhan Pamukçu layık görüldü.


Geleneksel olarak her yıl düzenlenen “Kom Mayo ve Desen Tasarım Yarışması” bu yıl 10. yılını kutladı. Ünlü model Vanessa Hessler’in de davetli olarak katıldığı yarışma dün Conrad Otel Balo Salonu’nda geniş bir davetli topluluğunun katılımıyla yapıldı. Mayo ve Desen Tasarım Yarışması’nın bu yılki teması, nesli her geçen gün tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan deniz canlılarına dikkat çekmek amacıyla “Denizyıldızı ve Serbest Tasarım” olarak belirledi.

Kom Mayoları Tasarım Bölüm Başkanı Ayşenur Anıç, Desen Tasarım Yarışması’nın bu yılki temasının denizyıldızları olarak belirlenmesini şöyle açıkladı:

“Kom son üç yıldır nesli tükenmekte olan deniz canlılarına dikkat çekiyor. Bu yılki konumuz ise denizyıldızları. Bu canlılar, süs eşyası ve dekoratif malzeme olarak ekonomik bir değer taşıyor. Bu yüzden acımasızca avlanıyor. Ayrıca deniz kirlenmesi de bu canlıların en büyük düşmanı. ”

Gençlerin yaratıcı fikirleri geliştirmelerini sağlamak ve yeteneklerini sergilemelerine olanak sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmaya, bu yıl 850 başvuru oldu. Yarışma için Türkiye’nin dört bir yanından gönderilen eserler titiz bir ön elemeden geçirildi. Finale kalan 12 eser Kom Mayo tarafından mayo ve bikinilere dönüştürülerek bir defile ile tanıtıldı.

Yarışmanın jüri üyeliklerini gazeteci yazar Hıncal Uluç, televizyon yapımcısı ve gazeteci Armağan Çağlayan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Betül Atlı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyesi Piraye Yüksel Demircan, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Yeşim Bağrışen, modacı Özlem Süer, Sualtı Araştırmaları Derneği kurucu üyesi, Akdeniz Foku Araştırma Grubu (SAD-AFAG) Koordinatörü Cem Orkun Kıraç, Kom Mayoları Tasarım Bölüm Başkanı Ayşenur Anıç yaptı.

“Kom Mayo 2005 Koleksiyonu”ndan örneklerin sergilendiği bir defilenin de gerçekleştirildiği organizasyonda mayo ve bikinileri mankenler Ece Gürsel, Tanya, Çağla Şikel, Burcu Çağrı, Nur Gümüşdoğrayan, Melis Teközgen, Ebru Güzel, Selin Yıldırım ve Vanessa Hessler sergiledi.

Kom Mayo yetkilileri, Mayo ve Desen Tasarım Yarışması’nı her yıl düzenleyerek gençlere destek vermeye devam edeceklerini belirttiler.

Dereceye giren yarışmacıların ödülleri şöyle;

Birincilik Ödülü : 3000 YTL
İkincilik Ödülü : 2000 YTL
Üçüncülük Ödülü : 1500 YTL
Mansiyon (3 adet) : 1000 YTL


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>