>

MODA - STİL

Lidya’nın takıları yeniden doğdu

Goldaş tasarımcıları, Lidya sanatının eşsiz eserlerinin sergilendiği Karun Hazineleri’nden hazırlanan yeni bir koleksiyona imza attı.
 
   
 
 
     
Karun Hazineleri’ne Goldaş yorumu

Takı modasındaki egemenliğini sürdüren etnik ve antik akımdan ilham alan Goldaş, tarihi koleksiyonlarına yenilerini eklemeye devam ediyor. Goldaş tasarımcıları, Osmanlı ve Hitit koleksiyonlarının ardından bu kez Lidya sanatının eşsiz eserlerinin sergilendiği Karun Hazineleri’nden hazırlanan yeni bir koleksiyona imza attı.


Tarihe adını parayı icat eden uygarlık olarak yazdıran altın zengini Lidyalılar, Anadolu topraklarının kuyumculuk sanatındaki ustalığını ve birikimini yansıtan eserler de yarattılar. Lidya takı sanatının benzersiz örneklerini Uşak Müzesi’nde sergilenen Karun Hazineleri’nde görmek mümkün.


Uzun yıllar süren bir mücadelenin ardından New York Metropolitan Müzesi’nden, Türkiye’ye getirilen hazinedeki paha biçilmez altın takıların birebir aynılarını tasarlayarak koleksiyona dönüştüren ise Goldaş oldu. Goldaş’ın bir ilki gerçekleştirerek Karun Hazinesi’nden hareketle hazırladığı Lidya Koleksiyonu’nda dönem takılarının reprodüksiyonları bulunuyor.

Lidya Kralı Kroisos’un ünlü zenginliğinden adını alan Karun Hazineleri’ndeki altın sanatının benzersiz takıları, Goldaş’ın yeni koleksiyonunda modern kullanıma sunuluyor. Lidya Koleksiyonu’ndaki takılarda yer alan motifler, taşıdıkları sembolik anlamlar ile de benzersiz. Hilal ya da sandal formlu küpeler Ay Tanrısını, ana tanrıça motifi yani idol doğurganlık ve bereketi, nar doğum ve ölümü, lotus palmet çiçekleri yaşam kaynağı suyu, rozet çiçekler mutluluğu, güneş kursu evreni, kuğu ruhsal temizlik ve saflığı, çift helezon ya da koç başı motifi bereket, kahramanlık ve erkekliği, meşe palamudu barış, adalet ve onuru simgeliyor. Gövdesinin ön kısmı at, arka kısmı balık olan mitolojik yaratık Hippocamopos, atmaca, akçaağaç tohumu, kahve çekirdeği ve amuletler koleksiyonda kullanılan diğer figürleri oluşturuyor.


Goldaş tasarımcıları, Karun Hazineleri takılarını Lidya Koleksiyonu’nda yeniden hayata geçirirken o dönemde takı yapımına hakim olan mercan, ametist, red agat, aventurin, lapis lazuli ve oniks gibi renkli doğal taşları kullanarak yeni bir yorum da getirdi. Altın olarak sunulan kolye, kolye ucu, küpe, yüzük, pazu bileziği, bileklik, broş gibi takılar aynı zamanda mine tekniği ile döneme uygun şekilde renklendirildi.

Orijinal tasarımlardan hoşlanan ve takıları ile fark yaratmak isteyen herkesin çok beğeneceği Goldaş Lidya Koleksiyonu’na, Goldaş’ın İstanbul Capitol Alışveriş Merkezi, Bağdat Caddesi, Ataköy Galleria, Taksim, Profilo Alışveriş Merkezi; Ankara Migros Alışveriş Merkezi, Kızılay; Antalya Side; Muğla Bodrum, Rusya ve Almanya mağazaları ile www.goldas.com sanal mağazadan ulaşılabilir.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>