>

MODA - STİL

Sünnet Koleksiyonuyla Niyazi Erdoğan 2012 İlkbahar/Yaz Sezonu

Moda kariyerinin olgunluk dönemine adım atıyor...
 
   
 
 
     

8 Eylül Cuma IFW Çadırı – Odakule’de (TRT Binası Önü) gerçekleşecek defilesinde Niyazi Erdoğan, “daha içimizden, daha olgun” bir koleksiyon ile modaseverleri karşılayacak.

7-10 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Istanbul Fashion Week’te ilk solo defilesini sunacak olan genç tasarımcı Niyazi Erdoğan, bu defa “Sünnet” temasını podyuma taşıyor. Toplumumuzda olgunlaşma, erkekliğe adım atma gibi anlamlar atfedilen bu ritüelden hareketle Erdoğan, bir anlamda moda tasarımcısı kariyerinin çocukluk dönemine veda ederek olgunluk çağına “Merhaba” diyor.

Önceki koleksiyonlarında olduğu gibi, siluetlerini yine geçmişte arayan tasarımcı bu defa 20'li yıllara doğru bir yolculuğa çıkıyor. Modernizme geçiş sürecinde fonksiyonların öne çıktığı, maskülen estetik algısının ve net çizgilerin belirdiği, seri üretim anlayışının yerini sınırlı sayıda ürünün aldığı Art Deco’dan ilham alan Niyazi Erdoğan, “Sünnet” koleksiyonuyla mimar kimliğini tasarımcı kimliğiyle harmanlıyor.

İki savaş arası dönemin buhranlı ortamında yeşeren ve sanattan modaya, her alanı etkisi altına alan Art Deco akımının izlerini taşıyan koleksiyon, tasarımcının önceki koleksiyonları gibi ilhamını sokaklardan alıyor, pamuklu yıkamalı yüzeylerle, gündelik yaşamda rahatça kullanılabilecek, gündüzden geceye devam edilebilecek parçaları birleştiriyor.

Hardal rengi, kahverengi, siyah, buz mavisi ve elektrik mavisi gibi kontrast renklerin uyumunu keşfeden Erdoğan, bu defa daha dar, vücuda oturan kesim ve formları tercih ediyor, ince siluetlerin yanında, özellikle üst parçalarda derin yaka açıklıkları ve dökümlü formlar kullanıyor. Koleksiyonda tercih edilen altın rengi detaylar, hem Art Deco’nun makinelere saygı duruşunda bulunan, zengin ve tok görüntüsünü; hem de geleneksel sünnet ritüelinin detaylarını yansıtıyor.

Kreatif yönetimini Barış Çakmakçı'nın yürüttüğü koleksiyonun defile koreografisini Türkiye’de moda camiasının duayen isimlerinden Uğurkan Erez üstlendi. Koleksiyonun Doğu-Batı sentezini yansıtan müzikleri ise Nezih Ünen ve İzlandalı şarkıcı Björk'ün imzasını taşıyor. Eroni’nin ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek defilenin ayakkabıları İnci tarafından özel olarak üretildi. Makyaj tasarım ve uygulamaları MAC tarafından gerçekleşecek olan defilenin kumaş sponsorluğu Enkay'a, saç sponsorluğu ise Ata Kuaför'e ait.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>