>

MODA - STİL

THY'ye İpekçi eli değiyor

THY, uçaklarını dekore etmesi ve çalışanların üniformalarını tasarlaması için modacı Cemil İpekçi ile anlaştı. THY'yi baştan yaratacağını söyleyen İpekçi, "Yeni renklerle yolcuya huzur vereceğiz" dedi
 
   
 
 
     
Türk Hava Yolları, uçaklardaki dekorasyon ve renk seçimi ile çalışanların kıyafetlerinin belirlenmesi konusunda ünlü modacı Cemil İpekçi ile işbirliğine gitti. Şirket, yaklaşık iki yıl süreyle birlikte çalışacağı modacı Cemil İpekçi ile ilk etapta eylülde filoya dahil edilmeye başlanacak 36 Airbus uçağın dekorasyonu için çalışacak. İpekçi, projenin detayları konusunda şu bilgileri verdi:

"THY'nin renkleri değişecek. Buna bağlı olarak da uçakların mekanik aksamları dışında kalan her şeyin baştan yaratılması gerekiyor. Koltuklar, pencere panelleri, halılar, kabin içi perdeler, yastıklar, battaniyeler, tuvalet aksesuvarları yeniden üretilecek."

THY'nin mevcut uçak tasarımında yolcuların kabindeki renklerden çok fazla etkilendiğini belirten İpekçi, "Bazı renkler ve uyumsuzluklar, yolcuların bilinç altındaki uçuş korkularını körükleyebiliyor" dedi. İpekçi şöyle devam etti:

'Huzur vereceğiz'
"Yeni renklerle yolcuya huzur vereceğiz. Uçağın içine seramik vazolar bile koyacağız. Kabin ekibi ve pilotların da kıyafetlerini tasarladım. Giysiler yazlık ve kışlık cash - wool kumaştan. Ayakkabılar oğlak derisi. İçine teri emen özel ortopedik astarlar yapıldı. İkram tepsileri, tabaklar, çatal - bıçaklar, peçeteler değişti. Türk firmalarının uçak malzemesi sertifikasyonları olmadığı için uçakların döşeme kumaşları Fransız Sogerma'dan, halıları İspanya'dan, tabakları da Belçika'dan alındı."

Ünlü modacılar göklere imza atıyor
Havayolu şirketlerinin modacılarla tanışması 1970'lerde National Airlines'ın modacı Braniff ile anlaşmasıyla başladı. Bu trend, Air France'in ünlü Fransız modacı Christian Lacroix ile anlaşmasıyla 30 yıl sonra tekrar gündeme geldi. Modacının havayolları için hazırladığı koleksiyon 2004 sonunda Paris'teki Palais de Tokyo'da bir organizasyonla tanıtıldı.

Amerika'nın ünlü aksesuar tasarımcısı Kate Spade, Delta Airlines'a ait alt sınıflara ucuz uçuşlar sağlayan Song'un iç dekorasyonunu yaptı ve hosteslerin kıyafetlerini tasarladı. Givenchy'nin baş tasarımcılığı yapan Julien Macdonald'da geçtiğimiz sezon British Airways'e İngiliz tarzına uygun tasarımlar hazırladı.

Bu trend, son günlerde Hindistan'da da heyecanlı günler yaşatıyor. Air - India'nın yolcuları, haute - couture kralı Fransız tasarımcı Pierre Cardin tarafından yönlendirilen ve bu kıştan itibaren havayolu tarafından kullanılacak olan yeni üniforma tasarımlarının sonuçlandırılmasını bekliyor. Seçilen giysilerin final sunumu eylül ayının 16 ve 18'inde gerçekleştirilmesi planlanan moda şovları ile yapılacak.

Milliyet
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>