>

RÖPORTAJ

Fatoş Altınbaş Sarıgül: “Hayatı Fazla Ciddiye Almayın Ama İz Bırakacak Gibi Yaşayın”

Başarı serüveni ile ilgili merak edilenleri yanıtlıyor...
 
   
 
 
     

Başarı sizin için ne demek?

Başarı, hayatta, gerek iş gerek özel yaşamımızda gerçekleştirmek istediklerimizi yapabilmemiz, ulaşmak istediğimiz hedefe ulaşabilmemizdir. İstediği hedefe ulaşabilen insan, elde ettiği netice sonunda huzur ve mutluluk duyabiliyorsa başarıya ulaşmış sayılır.

Başarının parametreleri nelerdir sizce?

Öncelikle yapılan işi severek yapmak, mutluluk ve huzur duymak başarının en önemli parametreleri.

İş hayatınızda size başarı getiren ve farklılık yarattığınız alanlar neler oldu?

İş hayatımda öncelikle ailemden gördüğüm alışkanlıkla ticaret konusunda çalışmaya başladım. Fakat bir süre sonra bunu beni mutlu etmediğini fark ettim ve üniversiteye dönerek akademik kariyerimi devam ettirmeye karar verdim. Zor bir yoldan geçerek bu yıl yardımcı doçent oldum. Bu zorlu süreçte yaşadığım tüm sıkıntıları, akademisyenliği sevdiğim için, sabırla atlattım. Bana başarı getiren, kesinlikle yaptığım işi sevmem oldu. Farklılık yaratan ise, babamın deyişiyle 'işimi rüyamda görmek'...

İş hayatınızda olmazsa olmazlarınız ve en önem verdiğiniz prensipleriniz nelerdir?


Organize ve sistemli çalışmayı severim. Haftalık programım saat saat bellidir. Bu bazen monotonluk yaratsa da verimli çalışmak için şart. En önem verdiğim prensipler, dakik olmak ve sözünde durmak.

Yoğun bir iş gününden sonra dinlenmek ve yenilenmek için neler yapıyorsunuz?


Eve geldiğimde çocuklarımla oynamak en büyük spiritüel terapim. Onlarla hayatın stresinden uzaklaşıyorum ve dinlendiğimi hissediyorum.

Katıldığınız sosyal sorumluluk projelerinden bahseder misiniz?

Pek çok sosyal sorumluluk projesine destek veriyorum ve açıkçası benden yardım isteyen kimseyi geri çevirmekten yana değilim. Katkı yaptığım projeler dışında, kurucusu olduğum ve engelli çocuklarımızın eğitimi için bir rehabilitasyon merkezi kurmayı hedefleyen Hayat Paylaşım ve Dayanışma Derneği, çalıştığım en büyük ölçekli sosyal sorumluluk projemiz.

Yeni projelerinizden ve hedeflerinizden bahseder misiniz?

2016 yılında çıkaracağım, biri doktora tezimden oluşan iki kitap projem var. Onun dışında AYDAM adında yeni kurulan Aile Şirketleri Araştırma Merkezi'nin yapacağı araştırmalar ve Berlin'de gerçekleşecek eğitim seminerleri üzerine çalışıyorum. Üniversitede verdiğim, Sosyal Değişim ve Gelişim ve Sosyolojide Güncel Meseleler derslerim de devam ediyor.

Başarılı bir iş kadını/adamı olmak isteyen gençlere neler tavsiye edersiniz?

Deneyin, risk almaktan korkmayın, yaptığınız iş size mutluluk vermiyorsa, sektör değiştirin, sizi mutlu eden işi yapın ve hatta belki hobinizi işe dönüştürün. Teknolojik inovasyon ve iletişim çağındayız. İcat edin, keşfedin, özgüvenli olun. Hayatı fazla ciddiye almayın ama iz bırakacak gibi yaşayın.

Röportaj:MAG
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>