>

SAÇ BAKIMI

Elektrikli Aletler Saçlara Zarar Veriyor

İnsan yaşamını kolaylaştıran elektrikli ev aletleri aynı zamanda sağlığı da tehdit ediyor.
 
   
 
 
     

Çamaşır makinesi, buzdolabı, televizyon, elektrikli ısıtıcı, ütü, radyo, cep telefonu, elektrikli battaniye, saç kurutma makinesi, flüoresan lambalar, bilgisayar gibi elektrikli ev aletlerinin hepsi çevrelerine elektromanyetik alan yayıyor ve bu elektromanyetik alan insan vücudunu olumsuz etkiliyor.

• Her türlü elektrikli alet çalışmakta iken, bir elektromanyetik radyasyon (EMR) kaynağıdır. Bu nedenle elektrikli hat ve aletlerden mümkün olduğunca uzakta yaşamak, çalışmak ve uyumak gerekli. Uzaklık en iyi koruyucudur.

• Düşük radyasyonlu bilgisayar ekranı kullanılmalı ve koruyucu ekran filtresi takılmalı. Bilgisayardan en az 70 cm uzakta durularak çalışılmalı.

• Dinlendirici bir uykuya geçmek için ilk koşul, yatak odalarında TV ve radyo bulunmamasıdır. Elektrikle çalışan radyo, saat veya alarm başucunda bulundurulmamalıdır. Pil ile çalışanlar tercih edilmelidir.

• Cep telefonu gerekmedikçe kapalı tutulmalıdır. Olabildiğince az ve seyrek konuşulmalıdır. Konuşurken kulaktan en az iki santimetre uzak tutulmalıdır. Cep telefonu kesinlikle kalp, bel ve göğüs bölgesinde bulundurulmamalıdır.

• Saç kurutma makinesinin yarattığı manyetik alan çok yüksektir ve pineal bezden melatonin salınmasını etkiler. Aralıklarla ve kısa süreli kullanılmalıdır. Özellikle mikro dalga fırınlar, elektrikli traş makineleri, fotokopi makineleri de yüksek EMR kaynağıdırlar. Kullanmamak veya çalışırken uzak durmak yeterli önlem olabilir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>