>

SAÇ BAKIMI

Saç Sendromları

Depresif saç sendromu, sahara sendromu, şapka sendromu... Peki nedir bunlar?
 
   
 
 
     

Saç, yapısı gereği çevre koşullarına karşı çok hassastır. Özellikle kış aylarındaki hava koşulları saç sağlığını doğrudan etkiler. Soğuk, yağmurlu ve rüzgarlı havalar saçların kurumasına, cansızlaşmasına ve kırılmasına sebep olur. Kalorifer sistemleri, sıklıkla şapka-bere giyilmesi, saç kurutma makinesinin ve ısıya dayalı şekillendiricilerin yoğun olarak kullanılması saçı olumsuz etkileyen diğer faktörlerdir. Saçlardaki yıpranmanın çeşidi ve boyutu yaşanılan yere ve hava koşullarına bağlı olarak da değişir.

DEPRESİF SAÇ SENDROMU

"Kış aylarında saçlarım da ruh halim gibi donuk ve karanlık oluyor" diyenler genelde bu gruba giriyor. Bu, desteğe ihtiyacı olan donuk, sönük ve cansız bir saçtır. Düşük sıcaklıklar, bununla ilgili olarak yüksek nem oranı, güneş ışığının eksikliği ve sürekli ya da uygun olmayan şapka kullanımı bu duruma sebep olan nedenlerdir.

SAHARA SENDROMU

Genelde bu gruba girenler "Kalorifer saçlarımı kurutuyor ve kırılmasına sebep oluyor." diyenlerdir. Bu rahatlamaya ihtiyaç duyan kuru ve kolay kırılır hale gelmiş bir saçtır. Çok soğuk hava, düşük nem oranı ve kalorifer, saçın bu kötü duruma gelmesine sebep olan etkenlerdir.

ŞAPKA SENDROMU

"Ben özel bakım isteyen ince telli saçlara sahibim; kış ayları benim mevsimsel kabusum. Saçımı düzgün bir hale getirmek için çok fazla uğraşmam gerekiyor. Ayrıca, kolayca birbirine dolaştığı, sönükleştiği ve kırıldığı için kışın genellikle şapka takarım." diyorsanız; siz kesinlikle bu gruba giriyorsunuz demektir.

Şapkayı çıkardığınızda saçlarınız sönükleşmiş olur, köklerinin yağlandığını hissedersiniz ve uçları cansızlaşmıştır. Bu, terleme sebebiyle olur ve şapkanın altındaki sıcaklık, sürtünme gibi etkenlerle desteklenir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>