>

SAĞLIKLI YAŞAM

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu İçin Geri Sayım Başladı!

Dünyaca ünlü bisikletçilere 10-17 Nisan tarihleri arasında ülkemizin doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleri eşlik edecek…
 
   
 
 
     

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 57.si, Uluslararası Bisiklet Birliği’nin (UCI) Pro Series kategorisinde 10-17 Nisan 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Organizasyonun ilk etabı ise Bodrum – Kuşadası olacak.

“Mega Proje” 1915 Çanakkale Köprüsü’nden geçerek Ege’den Trakya’ya ilerleyecek olan kıtalararası dev organizasyonun final etabına İstanbul ve tarihi yarımada ev sahipliği yapacak.

8 gün, 8 etap boyunca bisikletçilerin rekabetine ülkemizin doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleri eşlik edecek. 57.yılında Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun 1289 kilometrelik parkuru boyunca yenilenen 8 etabı ise şu şekilde olacak:

- 10 Nisan : Bodrum - Kuşadası (207 km)
- 11 Nisan: Selçuk (Efes) - Alaçatı (158,1km)
- 12 Nisan: Çeşme – İzmir (Karşıyaka) (122,5 km)
- 13 Nisan : İzmir (Konak) - Manisa (Spil) (127,4 km)
- 14 Nisan : Manisa - Ayvalık (191,3 km)
- 15 Nisan : Edremit (Akçay) – Eceabat (57.Alay Şehitliği) (204,2 km)
- 16 Nisan : Gelibolu - Tekirdağ (135,8 km)
- 17 Nisan : İstanbul - İstanbul (143 km)


Bisikletçilerin "Mega Proje" 1915 Çanakkale Köprüsü'nden geçmesiyle tarihte bir ilke imza atılacak

Dünyanın ilk ve yegane "Kıtalararası Etaplı Bisiklet Yarışı" olması yönüyle öne çıkan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 57. yılında bir yeniliğe daha imza atarak Anadolu'yu Avrupa'ya bağlayan iki köprüden geçecek ve ülkemizin stratejik konumuna ve ulaşım ağı altyapısına dikkat çekecek. 7. etaba ev sahipliği yapacak olan Edremit - Gelibolu parkuru 1915 Çanakkale Köprüsü'nden geçerek Avrupa’ya uzanırken, 8. ve final etabı ise tarihi yarımadadan başlayarak 15 Temmuz Şehitler Köprüsü geçişi ile Anadolu'ya uzanacak. Bağdat Caddesi ve tarihi yarımada da seyir zevkini artıran 3 turun ardından dev organizasyon İstanbul’da son bulacak.

Şirince, Spil Dağı Milli Parkı, Tekirdağ, Gelibolu ve Kaz Dağları limitlerin zorlanacağı yokuş primlerini barındıracak

Dünya bisikletinin yıldız isimlerine ve en önemli takımlarına ev sahipliği yapacak, Türkiye’nin en önemli markalarından biri olan organizasyonda bisikletçiler bu yıl; Ege Bölgesi’nin turizm ve ticaret merkezlerinden Trakya’ya, ardından kültür başkentimiz İstanbul’a ilerleyecek.

Tırmanış ustası bisikletçiler için Şirince, Spil Dağı Milli Parkı, Tekirdağ, Gelibolu ve Kaz Dağları limitlerin zorlanacağı yokuş primlerini barındıracak. Karşıyaka, Alaçatı, Ayvalık ve İstanbul etapları ise güçlü sprinterlerin nefes kesen sprint finişler ile yıldızlaşacağı etaplar olacak.

Uluslararası canlı yayınlar ile dünya bisikletinin gözü Türkiye’de olacak

1966 yılından bu yana T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 2022 yılında da ülkemizin en önemli spor tanıtım güçlerinden birisi olacak. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ve Eurosport’tan canlı yayınlanacak 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, yüzlerce televizyon kanalı ve medya kuruluşunun yayınlarıyla dünyanın dört bir yanında milyonlarca bisiklet tutkunu tarafından yakından takip edilecek.

Her gün yaklaşık 1.000 kişinin bir etaptan diğerine hareket ettiği dev bir açık alan organizasyonu olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, yenilenen etapları, katılan takımlar ve sporcuların üstün performansı ile artan yarış içi rekabet ve uluslararası kanallarda yer bulması sayesinde sportif açıdan olduğu kadar, kültür ve turizm tanıtım yönüyle de dünya bisikletinin gündeminde yer alacak.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>