>

SAĞLIKLI YAŞAM

Acıbadem Bel okulu ile bel ağrılarına savaş açın!

Kadın, erkek tüm yetişkinlerin yaşamlarının bir döneminde önemli derecede bel ağrısı görülüyor...
 
   
 
 
     
Yetişkinlerin yaklaşık yüzde 80'ini etkileyen bel ağrısı sağlık sorunlarının başında yerini alıyor. Bu probleme karşı hastaları bilinçlendirmenin yolu ise bel okulu uygulamalarından geçiyor.

Bel ağrısı, endüstriyi ve toplumu etkileyen maliyeti en yüksek sağlık sorunlarından biri olarak kabul ediliyor. Bel ağrısının önlenmesi amacıyla yaygın olarak uygulanan stratejilerden biri, bu konuda eğitim verilmesi. Bu sebeple tüm dünyada bel okulları bulunuyor ve bu okullarda hastalar bel konusunda eğitiliyor. AAcıbadem Hastanesi Kadıköy Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Sabri Narman bel okullarıyla ilgili şunları söylüyor: "Bel Okulu’nun ana amacı hastaya belini tanıma fırsatı vererek, günlük yaşantısında ve iş ortamında belini nasıl koruyacağının, sağlıklı olarak nasıl idame ettireceğinin, belinin sorumluluğunu hekimi ile paylaşmasını öğreterek, fiziksel ve psikolojik desteklerle en ekonomik şekilde yaşam kalitesini yükselterek devam ettirmesini sağlamaktır."

Bel okullarında eğitim

Tüm dünyada her 100 kişiden 80’ini etkileyen bel ağrılarına karşı birçok tedavi yöntemi uygulanıyor. İlk olarak 1969’da İsveç’te uygulanmaya başlayan bel okullarındaki tedavi yöntemi, alışılagelmiş metotlardan biraz farklı. Tedavinin yolunun eğitimden geçtiğine inanıldığı için bu okulda hastalara, hastalıkları hakkında bilgi veriliyor ve ağrılarını hafifletip önüne geçmeleri için egzersizler öğretiliyor. Prof. Dr. Narman hastalara verilen eğitim hakkında şu bilgileri veriyor: "Bel Okulları’nda hastaya bel anatomisi, fizyoloji ve kinezyoloji, patofizyoloji, ergonomi, ağrı nedenleri, postür bozukluklarını düzeltme, postür egzersizleri ve ağrı ile baş etme teknikleri öğretilir. Eğitim gruplar halinde verildiği için hem ekonomik hem de psikolojik destek sağlar."

Kapsam ve Amaç

Bel Okullarının programları ve içeriği farklı olmakla beraber genel olarak omurga anatomisi, fonksiyonu bilgileri veriliyor, bel koruma teknikleri öğretiliyor, gevşeme ve kuvvetlendirme egzersizleri gösteriliyor. Prof. Dr. Narman bel okullarının amaçlarını şu şekilde özetliyor:
Belin yapısı ve fonksiyonunu öğrenmeyi sağlamak
Bel ağrısına neden olabilecek etkenleri öğretmek
Bel problemleri ile başa çıkma yeteneğini geliştirmek
İstirahatte ve çeşitli aktivitelerde bele binen zorlamaların nasıl etkisiz duruma getirilebileceğini öğretmek
Kendine güvenini arttırarak, belin sorumluluğunu üstlenip, yaşam kalitesini iyileştirmek
Genel vücut şeklini düzelterek kondüsyonu arttırmak

Acıbadem Bel Okulu

Bütün dünyada başta İsveç, Kanada ve Amerika olmak üzere başarı ile yürütülen bel okulu kavramı artık Acıbadem Hastanesi bünyesinde de uygulanıyor. Ana amacın koruyucu hekimlik olduğu bel okuluna kronik bel ağrılı hastalar ile bel sağlığını üst düzeyde tutmak isteyen sağlıklı bireyler alınıyor. 8 – 10 kişilik gruplar halinde programa alınacak bireylerin muayene, tetkik ve ilk değerlendirmeleri fiziyatrist tarafından yapılıyor. Prof. Dr. Narman Acıbadem Hastanesi kapsamındaki bel okulu eğitim programı hakkında şu bilgileri veriyor:
Dersler haftada bir defa 2 saat, 2 hafta süre ile 4 saatte veriliyor.
İlk hafta Fiziyatrist tarafından bel anatomisi, mekaniği, patomekaniği, ağrı nedenleri, korunma yöntemleri dersleri anlatılıyor.
2.haftada fizyoterapist postür eğitimi, bel koruma eğitimi, gevşeme ve kuvvetlendirme, genel kondüsyon arttırıcı egzersizleri uygulamalı olarak veriyor.
Eğitimi tamamlanmış bireyler gönüllü oldukları taktirde, belirlenecek günlerde Acıbademköy’de hafta sonları çeşitli sportif ve egzersiz programlarına grup halinde katılabiliyor.

Daha fazla bilgi için :
Alo Acıbadem (212/216) 544 44 44
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>