>

SAĞLIKLI YAŞAM

Adet Sancısını Azaltabilirsiniz!

Her ay o ağrılı günlerin gelmesinden korkan hanımlar! Bu zor döneminizi daha rahat geçirebilirsiniz...
 
   
 
 
     
Adet sancısının tedavisinde ilk başvurulacak ilaçlar ağrı kesicilerdir. Her ağrı kesicinin etkili olmaması önemlidir.
   
Özellikle prostaglandin sentetaz inhibitörleri (örneğin apranax, cataflam, tilcotil, aspirin, surgam, etol, vs. gibi ilaçlar ) hastaların % 80 inde etkilidir. Bu ilaçların etkisiz olduğu kanısına varmadan önce, doz yükseltilmesi ve ilacın türünün değiştirilmesi denenmelidir. Mide ülseri ve duyarlılığı olanlarda bu ilaçlar kullanılmamalıdır.
   
Burada asıl üzerinde durulması gereken ve hastalarda ''bir genç kıza nasıl önerilir?" sorusunu akla getiren tedavi, doğum kontrol hapı tedavisidir.
   
Bu hastalarda, doğum kontrol hapının gebeliği önleyici değil, rahim içerisindeki prostaglandin yapımını azaltıcı etkisinden faydalanılır. Doğum kontrol hapları, kullanması yasak olmayan ya da çocuk istemeyen hastalar için adet sancısı tedavisinde seçkin ilaçtır.

Primer dismenoreli hastaların % 90'ından fazlası doğum kontrol haplarından fayda görür. Bunlara, her ay 2-3 gün süreyle (adet döneminde) kodein eklenmesi yararlı olabilir. Akupunktr gibi ağrı tedavileri de bazan etkili olur. Tedaviye dirençli vakalarda nadiren laparoskopik cerrahi tedavide uygulanmaktadır.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>