>

SAĞLIKLI YAŞAM

Ağır Sporlar Yapmak Yerine Doğal Nefes Almayı Öğrenin

Bedeninize yüklenmeden sağlıklı kalın...
 
   
 
 
     

Nefes koçluğu sisteminin yaratıcısı NEVŞAH F. KARAMEHMET, yazın gelişiyle zayıflamak için ağır sporlara yüklenenlere, “Durun ve doğal nefes almayı öğrenin!” diyor.

Tüm canlıların yaşam kaynağı olan “nefes” ve dünyadaki en etkin, doğal ve temel sağlık terapisi yöntemlerinden olan “doğal nefes almak” ve “nefes koçluğu”, Nefes Uzmanı Nevşah F. Karamehmet’in tavsiyeleriyle önemini yeniden artırıyor.

“Nefesimiz açık olmadığı müddetçe ne cildimiz, ne diğer hücrelerimiz, ne de organlarımız kendini yenileyebiliyor. Bu nedenle hepimiz öncelikle nefesimizi açık tutmalıyız” diyen Nefes Uzmanı Nevşah F. Karamehmet, “cilt bakımı, fitness, fiziksel güzellik için bedenimizi zorlamadan neler yapmalıyız?” sorusunun cevabını da böylece veriyor.

Sağlıklı, dinç ve fit kalmak için tüm spor dallarını deneyenlere Karamehmet, bedene aşırı yüklenen, zorlayan, fazlasıyla yoran ve yıpratan sporlardan uzak durmalarını tavsiye ediyor. Tüm sporların, beden farkındalığını artırmak, kas gelişimine ve korunmasına faydalı olmak için yapılması gerektiğini savunan Nefes Uzmanı Nevşah F. Karamehmet, vücudu zorlamak, hırpalamak yerine yumuşak ve bedenin, nefesin kendi hızına göre, doğamıza uygun şekilde spor yapmamız gerektiğinin önemine değiniyor. Karamehmet’in tüm bu kriterleri göz önünde bulundurarak önerdiği sporlar, kendi hayatında da tercih ettiği “vinyasa yoga, pilates, anti gravity, yürüyüş, tenis, yüzme, kayak, su sporları ve at binmek…”

Beden ve zihin güzelliği için tamamen doğallaşın

Nefes Uzmanı Nevşah F. Karamehmet, fit kalmak, beden sağlığını korumak, dinç ve genç kalmak için açık bir nefese sahip kişilerin yararlanabileceği sistemleri de açıklıyor. Beden sağlığı kadar cilt sağlığının da önemine inanan ünlü nefes uzmanı, hamam, sauna, masaj ve cilt bakımını kendi hayatının vazgeçilmezine koyarken, kozmetik ürünlerini asla tercih etmediğinin altını çiziyor.

Acil servisleri en çok işlevsiz nefes alanlar arıyor!

Nefes Uzmanı Nevşah F. Karamehmet, nefesin bir davranış biçimi olduğunu, solunum sistemimizi ve genel sağlığımızı nasıl etkilediğini araştırırken, bu konuda bugüne kadar yapılmış araştırma ve çalışmalar içerisinde en dikkat çekici olanının, ABD’de 911, yani acil servisi arayan kişiler üzerinde yapılan olduğunu söylüyor. Amerika’da acil servisi arayan hastaların yüzde 90’ının disfonksiyonel (işlevsel olmayan) nefes alışkanlıkları olduğu, yaşadıkları kalp sıkışması, baş dönmesi, daralma, panik atak, anksiyete, heyecan, el ayak uyuşmaları, şiddetli baş ağrısı, hafıza kaybı gibi semptomların disfonksiyonel nefes alışkanlıkları sebebiyle oluşan hipokapni durumu sebebiyle ortaya çıktığının tespit edildiğini ifade ediyor.
Karamehmet; “Yani birçoğumuzun yaşadığı sağlık problemlerinin çoğunluğu, sadece yanlış nefes alışkanlıkları sebebiyle olabilir ve bu durum göz ardı ediliyor” diyor.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>