>

SAĞLIKLI YAŞAM

Bacaklardaki tehlike: Varis

Bacakların estetik güzelliğini bozan varisler, elbette her kadını mutsuz eder. Oysa uzun, morumsu çizgilerden oluşan bu hastalıktan kurtulmak, sanıldığından çok daha kolay ve basittir.
 
   
 
 
     
Bacakların estetik güzelliğini bozan varisler, elbette her kadını mutsuz eder. Oysa uzun, morumsu çizgilerden oluşan bu hastalıktan kurtulmak, sanıldığından çok daha kolay ve basittir.

Özellikle kadınların en büyük sorunu olan varisler, iyileşme olasılığı çok yüksek hastalıklar grubuna girer. Çünkü yürüyüş ve spor, damarlar için faydalıdır. Sürekli ayakta durmayı gerektiren mesleklerde çalışan kişilerin varis hastalığına yakalanma riski ise elbette daha yüksektir. Çünkü hareketsiz biçimde ayakta durmak varis hastalığı için uygun bir zemin hazırlar. Vücutlarının yapılarından dolayı kadınlarda bu hastalık daha çok görülür.

Varis vücudun nerelerinde olur?
Varis hastalığının bacaklar dışında vücutta görüldüğü diğer bir organ yemek borusudur (Oesephagus). Siroz hastalığının ileri dönemlerinde rastlanılan Oesephagus varisleri, ani ve durdurulamayan kanamalara sebep olabilir. Dikkat edilmezse bu durum ölüme bile sebebiyet verebilir.

Nelere dikkat etmek gerekir?
Genetik faktörler varis oluşumunda çok önemli rol oynar. Bu konuda yapılabilecek pek fazla bir şey yoktur. Beslenme konusunda fazla kilo almamak dışında alınacak bir önlem gereksizdir. Varisi olmayan kişilerde spor, dolaşımı olumlu yönde etkilerken; varisli kişilerde, iyileşme olduktan sonra yapılan sporun tekrar varis oluşumunu engelleyebilir.

Vücuda hangi konularda zarar verebilir?
Damar Cerrahı Dr. Emir Yusuf varis konusunda şu bilgileri veriyor; "Varis, iki yönlü akımlar oluşturarak toplardamar dolaşımını olumsuz yönde etkiler. Bunun dışında yarattığı dış görünüş ile kişinin psikolojik yapısını, hayattan beklentilerini kısmaya zorlayarak (örneğin etek giymek, plaja gitmek, güneşlenmek gibi konularda kısıtlama) yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Sekonder varis dediğimiz bir grup varis, DVT (tromboflebit) sonrası, diğer bir grup varis de hamilelik sırasında gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle oluşabilir."

Başka hastalık belirtisi olabilir mi?
Varis başka bir hastalık ile bir arada bulunabilir fakat başka bir hastalığın belirtisi olamaz.

Belirtileri...
Gece oluşan kramplar, kaşıntı, şişkinlik, ayakta kalma ile ağrı, sıkça görülen şikayetlerdir. Bu şikayetler varislerin büyüklüğü veya sayısı ile orantılı değildir. Kadınlarda hamilelik ve menstruasyon (regli) sırasında varislerle ilgili şikayetler artabilir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>