>

SAĞLIKLI YAŞAM

Besin İntoleransı ve Kilo

Probleme sebep olan besinleri yemeyip, bunların yerine besin değeri olarak benzer özelliklere sahip alternatiflerini tüketerek kilo verebilirsiniz
 
   
 
 
     

Yapılan yeni bir araştırma, besin intoleransı olan kişilerin, probleme sebep olan besinleri diyetlerinden çıkarmaları halinde, aynı miktarda enerji alarak kilo verebileceklerini göstermiştir.

Bazı uzmanlar, besin intoleransının kilo alımına neden olduğuna inanıyorlar. Ve buna göre probleme sebep olan besinleri yemeyip, bunların yerine besin değeri olarak benzer özelliklere sahip alternatiflerini tüketerek kilo verebilirsiniz diye belirtiyorlar.

Her besin her insanda aynı etkiyi göstermez. Çok sağlıklı olarak bilinen bir besin bazı insanlarda son derece olumsuz etkilere yol açabilir.

Örneğin herkes tarafından ödem sökmeye yaradığı bilinen lahana bazı insanlarda ödeme sebep olabilir veya çok sağlıklı bilinen sarımsak bazı insanlarda yıllarca süren kilo sorunlarının sebebi olabilir.

Birçok insan, bir türlü önüne geçemediği şeker-çikolata ya da benzeri tatlı krizlerinden bahseder durur. Pankreas ve mide enzimlerindeki problemler, geçici bağırsak sendromu veya bağırsak mantarı gibi birçok sebep, yediğimiz besinlerdeki proteinlerin parçalanmadan bağırsaktan emilmelerine sebep olur.

Şekerli yiyecekler yemek, geçici bir rahatlık sağlasa da sonrasında oluşan insülin artışı hemen ardından tekrar şekere istek doğurur. Bu reaksiyonlar, bizi kilo vermeyi imkânsız hale getiren bir kısır döngü içine sokar.

Besin intoleransınız varsa ve o besinleri bilmeden tüketiyorsanız, vücut savunma sistemleriniz sürekli çalışacaktır. Bu durum beyinde seratonin eksikliğine, mutsuzluk-depresif hissetmeye, sürekli tatlı yeme isteğine ve vücudunuzda yağ depolanmasına sebep olacaktır. Ayrıca besin intoleransının devam etmesi sonucunda metabolizma hızı yavaşlayacaktır. Dolayısıyla kilo alımı kaçınılmaz olacaktır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>