>

SAĞLIKLI YAŞAM

Bodytox Detox

Toksin Nedir ? Ofis çalışanları toksinlere nasıl maruz kalır?
 
   
 
 
     
Basit tanımıyla toksin vücutta rahatsız edici ve zararlı etki yapan herhangi bir maddedir.

Vücut tam bir dengede olduğu sürece hastalıklarla etkili bir şekilde savaşabilecektir. Zehirli bir madde vücuda girip bu dengeyi bozduğunda bu madde toksin olarak adlandırılır.

TOKSİNLERE NASIL MARUZ KALIYORUZ?

Yüzyıllardır insanlar sağlıklarını etkileyecek toksinlere maruz kalmaktadır. Evrimleşirken toksinlere maruz kalırken yeni toksinlerle etkin bir şekilde başa çıkacak şekilde genetik oluşumumuz değişmiştir. Bununla birlikte son 50 yıldır dünya üzerindeki kimyasal ve endüstriyel işlemlervücudumuzun toksinlere maruz kalma oranını arttırmış, vücudumuzun adapte
olamayacağı kadar kısa bir sürede vücudumuz 2 milyondan fazla yeni sentetik maddeye maruz kalmıştır. Bu şekilde vücudumuzun doğası bu yeni toksik maddelerle başa çıkmakta yetersiz kalmıştır.

Toksinlere maruz kalmamızın biçimlerini gösteren bir liste yapmaya kalkarsak işin içinden çıkamayız. Her bir gün soluduğumuz havayla, içtiğimiz suyla, yediğimiz yiyeceklerle çalıştığımız ve yaşadığımız çevreye göre değişiklik gösteren bir oranda toksinlere maruz kalırız. İşimiz yoluyla toksinlere maruz kalırız; örneğin boya işiyle uğraşanlar ve dekoratörler boya ve boyanın içindeki alkolün buharı yoluyla, temizlik görevlileri deterjan kimyasalları yoluyla, ofislerde çalışanlar havalandırma ve klimalar yoluyla vb. toksinlere maruz kalırlar.

BİR OFİS ÇALIŞANININ TOKSİNLERE MARUZ KALMASI

Sabah alınan bir duş veya yapılan bir banyoyla alınan toksinler:

Sudaki klor ve diğer kimyasallar, kullanılan duş jeli, şampuan, saç kremi ve diş macunu

Giyinmeyle alınan toksinler:

Çamaşır yumuşatıcı, kuru temizlemede kullanılan kimyasallar

Kişisel bakım ürünleriyle alınan toksinler:

Deodorant, makyaj malzemeleri, saç spreyi, jölesi veya köpüğü, parfüm

Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğiyle alınan toksinler:

Birçok gıda koruyucu, renlendirici veya kıvam verici madde

İşe gidip gelmeyle alınan toksinler:

Hava kirleten maddeler yani egzost dumanları, havadaki diğer kirlilik yapan maddeler

Ofis ortamıyla alınan toksinler:

Ofis mobilyalarındaki maddeler, inşaat malzemelerinden çıkan gazlar, havalandırma yoluyla gelen maddeler ve aynı ortamdaki çalışanlardan gelen zararlı maddeler

İşten sonra gidilen yerler yoluyla alınan toksinler:

Alkol, çeşitli gazlar, sigara dumanı vs

Yatarken alınan toksinler:

Kendi terimiz, tozlar, akarlar

TOXİNLERİN ETKİLERİ

Aşağıdakiler yüksek toksin seviyesiyle doğrudan ilgili olan semptomların sadece bazılarıdır:

• Yorgunluk ve kronik yorgunluk
• Net düşünememe
• Hafıza kayıpları
• Kronik ağrılar
• Zayıf bağışıklık sistemi
• Tiroid bezleri sorunları
• Artrit
• Peklik
• Kalp hastalıkları
• Cilt sorunları
• Başağrıları
• Kas ve eklem ağrıları
• Sinirlilik
• Depresyon
• Kafa karışıklığı
• Mide-bağırsak sorunları
• Kardiyovasküler anormallikler
• Grip benzeri semptomlar
• Alerjik reaksiyonlar
• Bağışıklık sistemi hastalıkları – iltihabi ve romatizmal artrit
• Alzheimer ve Parkinson gibi nörolojik hastalıklar

DETOX İŞLEMİ

Tamamen toksinsiz bir ortamda yaşasak, organik yiyecekler yesek ve kristal berraklığında doğal kaynak suyu içsek bile yine de detox işleminden faydalanabiliriz. Çünkü vücudumuz yaşadığımız fiziksel ve duygusal streslere bağlı olarak da içsel toksinler üretir. Herhangi bir detox işleminin amacı vücut dengesini yerine getirmek ve kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Vücudumuz günlük olarak toksinlerini atmaya çalışır, çünkü lenf sistemi adı verilen mükemmel bir mekanizmaya sahibiz.

Bu sistem vücuttaki her organla eşgüdümlü çalışır. Lenf sistemi toksinleri filtrelemek ve fazla sıvıları dokulardan atmak için dizayn edilmiştir ve bağışıklık sistemiyle bağlantılıdır.

Hücresel atıkları ve vücutta kendine yer edinen istenmeyen toksinleri tahliye eder. Hayat pınarı denilen bu sistem zayıf düşmüşse veya tıkanmışsa bu filtreleme ve temizleme işlemini yapamaz. Bunun için egzersiz yapmak, hareketli olmak ve düzenli aralıklarla detoz işlemi yapmak iyi çalışan bir lenf sistemi için çok gereklidir.

Maalesef çoğumuz lenf sistemimizin temizlemeyi başaramayacağı kadar çok toksine maruz kalırız ve bu yüzden vücudumuz gittikçe artan bir şekilde aşırı yüklenir. Böyle durumlarda vücut dengesini koruyamaz ve detoz işlemine ihtiyaç duyulur. Mükemmel dengeyi (yani duygusal, hormonal, manyetik alanlarla, enerjiyle, beslenmeyle ilgili, psikolojik, ruhsal ve yapısal dengeyi) sağlamak için birçok öğeye ihtiyaç vardır. Hastalıklara karşı koyacak doğal iyileşme eylemini sağlamak için hangi öğelerin gerektiğini anlamak birkaç dakika da sürebilir, birkaç yıl da… Bu süre gereken tedaviye bağlıdır.

Her kişinin maruz kaldığı toksinlere farklı tepkisi ve ihtiyacı olan farklı detox işlemleri vardır; saunalar, hidroterapi, besin maddeleri, diyet, oruç tutma, egzersiz yapma, homeopatik tedaviler, bitkiler, aromaterapi, nefes alma egzersizleri, ışık terapisi, kristal terapisi, ses terapisi, masaj, danışmanlık, elektromanyetik terapi, ruhsal terapi, refleksoloji gibi.

Kişinin tepkisi bu yöntemlerden hangisinin kendisine en uygun olduğunu belirler; örneğin uykusuzluk işteki veya evdeki stresten kaynaklanabilir ve bu yüzden kişinin bir danışmanla çalışmasına veya daha fazla egzersiz yapmasına veya yeme tarzını değiştirmesine gerek olabilir. Bunlardan herhangi biri veya hepsi vücuttaki toksin yüklenmesini eritebilir.

DETOXUN FAYDALARI

İnsanlar sıklıkla detox işleminden sonra kendilerini aniden kötü hissedebilirler. Bununla birlikte bu genel bir belirtidir ve geçtiği zaman kişiler gitgide kendilerini daha iyi hissetmeye başlayacaklardır.

Vücuttaki bir problemi çözmenin ve genel sağlığınızı geliştirmenin size sağlayacağı pek çok fayda vardır. Vücudunuz gitgide daha az toksine sahip oldukça sindirim sisteminizde, hafızanızda, düşünme berraklığınızda, tansiyonunuzda, cinsel isteğinizde, hormonal dengenizde, enerji seviyenizde vd. gelişmeler bekleyebilirsiniz.

Ayrıca bağışıklık sisteminize bu tür bir yardım hastalıklarla çok daha kolay baş etmenizi sağlayacaktır.

Ancak en önemlisi uzun dönemde sağlığınızın ve canlılığınızın arttığını göreceksiniz. Detox işlemi ile kronik sağlık problemleri de düzelebilir ve diyabet, artrit ve kanser gibi dejeneratif hastalıkların oluşması engelenebilir ve bazı durumlarda kronik sağlık sorunları tamamen son bulabilir.

Ne yönünden bakarsanız bakın herhangi bir detox işlemi dikkate değerdir.Vücudunuzu temizlemek ve dengesini korumak için gerekli adımları attıkça sağlığınızı daha da düzeltmek isteyeceksiniz. Sağlığınızdan sadece siz sorumlusunuz – enerjiniz ve yaşama şevkiniz dengeli ve düzenli işleyen bir vücuda, akla ve ruha sahip olmakla başlar.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>