>

SAĞLIKLI YAŞAM

Diş gıcırdatma (Bruksizm)

Sevgiliniz veya siz uykuya daldıktan sonra dişlerinizi gıcırdatıyorsanız aman dikkat!...
 
   
 
 
     
Diş gıcırdatma, genellikle uyku sırasında dişleri bilinç dışı bir şekilde sıkarak yapılan bir eylemdir. Bu normal olmayan bir durumdur ve oldukça rahatsız edici bir ses ortaya çıkar.

Türk Böbrek Vakfı Hizmet Hastanesi Diş Hekimi Muzaffer Buyan “Diş Gıcırdatma (Bruksizm)” hakkında bilgi verdi.

Diş gıcırdatmanın fiziksel ve psikolojik bir çok sebebi olabilmektedir.Fakat bunlar arasında en öncelikli olanı strestir. Stresin arttığı dönemlerde bruksizm de şiddetlenir.

Dişlerdeki kapanış bozuklukları da diş gıcırdatmaya sebep olabilmektedir. Diş gıcırdatma sorunu olan kişilerin önemli bir bölümünde dişlerine uyguladıkları kuvvet sonucu dolguların ve dişlerin kırılması gibi durumlar görülebilmekte,bir kısımda da çene eklemi disfonksiyonlarıyla ilgili sorunlar görülmekte ve sabahları sebepsiz baş,yüz ve boyun ağrıları görülebilir.

Bruksizmin teşhisinde şu sorulara cevap aranır;

• Dişlerinizi uyurken gıcırdattığını eşiniz veya ailenizden bir birey farketti mi?

• Boyun ve omuz kısımlarında ağrılarınız oluyor mu?

• Çene ekleminizden ses geliyor mu?

• Sabahları uyandığınız yüz kaslarınız ve kulaklarınızda bir yorgunluk yada ağrı oluyor mu?

• Dişlerinizde ağrı ve hassasiyet var mı?

Bruksizmin sebep olduğu sorunların giderilebilirken, bu durumun tamamen ortadan kaldırılması her zaman mümkün değildir. Tedavi daha çok akut sorunları çözmeye yönelik uygulanır,bir diş hekimi ve bir fizyoterapistin birlikte çalışması gerekebilir.

Kasların gevşemesine yönelik tedaviler uygulanabileceği gibi diş problemlerinin giderilmesi de sorunu çözebilmektedir, bazen bunlar yeterli olmamakta stres için psikiyatrist desteği alınabilmektedir.

Dişler üzerine diş hekimi tarafından uygulanan şeffaf gece plakları aracılığıyla da bruksizmin zararlı etkilerinden korunmak mümkündür.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>