>

SAĞLIKLI YAŞAM

Elma dişleri korumuyor...

Elma ağızda sadece mekanik, yani fizyolojik temizlik sağlar. Nötrleştirici özelliği yoktur.
 
   
 
 
     
Elmanın dişleri korumadığı ortaya çıktı

Şekerli ve asitli yiyecekler arasında yer alan elmanın kalıntılarının diş çürüklerine yol açtığı bildirildi

Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Alparslan Gökalp, yaptığı açıklamada, Türkiye'de diş çürüğü oranının, yüzde 80'in üzerinde olduğunu söyledi.

Bunun başlıca nedenleri arasında, dişlerin fırçalanmamasına bağlı olarak ağız sağlığına özen gösterilmemesi ve bilinçsiz beslenmenin geldiğini vurgulayan Gökalp, halk arasındaki yanlış inanışların da diş çürüklerinin hızlanmasında önemli rol oynadığını anlattı.

Özellikle elma yemenin diş çürüklerini önlediği yolundaki inanışın gerçeği yansıtmadığını dile getiren Doç. Dr. Gökalp, şunları kaydetti:

''Şekerli ve asitli yiyecekler arasında yer alan elmanın ağızdaki kalıntıları, diş çürüklerine yol açıyor. Elma ağızda sadece mekanik, yani fizyolojik temizlik sağlar. Nötrleştirici özelliği yoktur. Ağzı, yiyecek kalıntılarından arındıran elmanın ağızda kalan suyu asitliği artıracağından, çürümeyi hızlandırır.''

< Alparslan Gökalp, bu konuda yapılan bir araştırmanın, elmanın diş çürükleri üzerindeki etkisini daha da net ortaya koyduğunu belirterek, ''İngiltere'de elma toplayıcıları arasında yapılan bir araştırmada, diş çürüklerinin fazla olduğu tespit edildi. Toplayıcıların elma tüketim sıklığına bağlı olarak diş sağlığının bozukluğu dikkati çekti'' dedi.

Bu nedenle özellikle şekerli yiyeceklerin arkasından elma yerine havuç, salatalık gibi şekeri az olan gıdaların tüketilebileceğini belirten Gökalp, ''Elmadan hemen sonra da ağız bol suyla temizlenmelidir. Kısa süreli de olsa şekersiz sakız çiğnemek, ağızda mekanik kadar asit temizliğini de sağlayarak, ağızdaki ortamı nötrleştirebilir'' diye konuştu.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>