>

SAĞLIKLI YAŞAM

En mistik Hint terapisi

Ayurvedanın temel yöntemlerinden biri olan ‘Pancha Karma’ terapileri, bedeni, ruhu ve zihni temizliyor.
 
   
 
 
     
Önce adıyla tanışalım. Pancha Karma, temelde 5 farklı uygulamanın bir araya gelmesinden oluşmuş bir işlem grubu. Kelime anlamı olarak da 5’li işlem anlamına geliyor. (Pancha 5, Karma ise işlem demek.)

Abhyanga (tam vücut masajı), Nasya (boyun ve baş masajı), Svedana (bitki özlü buhar banyosu) ve Basti Karma (lavman). Bunlar Pancha Karmayı oluşturan temel uygulamalar. Bir de bunların dışında yine ilginç isimlerle ifade edilen, ihtiyaçlara göre sonradan eklenmiş ve her biri farklı sorunlar için uygulanan terapiler var.

Kimisi kilo sorunlarında etkili, kimisi solunum yolu problemlerinde, kimisi de psikolojik sorunlarda etkili. İhtiyacınıza göre tekli veya birkaç tanesinin biraraya geldiği karma kürler uygulanabiliyor.

5 bin yıllık şifa kürü

Tüm bu masajları ve terapileri içinde barındıran Pancha Karma, 5 bin yıllık doğal şifa kürü olan Ayurveda’nın en temel tedavi tekniği olarak nitelendiriliyor.

Alternatif terapiler arasında en maharetli olanlar arasında sayılıyor.

Uygulamada kişinin beden tipine, yakalandığı hastalıklara ve kişilik özelliklerine göre farklı bölgelere farklı masajlar uygulanıyor. Asıl amaç başta şişmanlık olmak üzere, migren, depresyon, anksiyete, uykusuzluk, sinüzit, alerji, kas ve eklem ağrıları, hazım ve mide rahatsızlıkları, yüksek tansiyon ve cilt problemleri gibi çağımızın sorunlara çözüm sunmak.

Uygulamanın özünde bitkisel yağlarla yapılan masajlar, buhar banyoları ve beden tipine uygun beslenme biçimleri yatıyor. Sağlıklı bir vücut için pozitif düşünceyi, dengeli, stresten arındırılmış bir zihni vaat ediyor.

En yaygın masajları

1. ABHYANGA: Mini yenilenme masajı. Doğal bitki yağları ile tüm vücuda yapılan senkronize bir masaj. Derin bir rahatlama ve canlılık sağlıyor.

2. SHIRODHARA: Alına uygulanan ılık yağ akımı. Felç, migren, uykusuzluk, ve sinir sistemini rahatlatıyor.

3. NASYA: Burna yağ damlatılması veya bitkilerden hazırlanmış bir tütsünün koklatılması şeklinde uygulanıyor. Çoğunlukla sinüzit problemine karşı kullanılıyor.

4. SVEDANA: Bitki özlü buhar banyosu. Toksin atımına ve zayıflamaya yardımcı.

5. BASTİ KARMA: Bir tür lavman uygulaması. Bitki yağlarının, balla ve bazı bitkilerle karıştırılarak bağırsaktan uygulanması. Sindirim problemleri, gastrit, artrit gibi sorunlar için uygulanıyor. Aynı zamanda kilo sorunu için ve mide- bağırsakların temizlenmesi için de faydalanılıyor.

6. NAVARAKİZCHİ: Süt ve pirinç masajı. İçine pirinç doldurulmuş keten torbalar, süt ve bitkisel yağ karışımının içine batırılarak sorunlu bölgelerin üzerinde masaj yapılarak gezdiriliyor. Eklem ağrılarına iyi geldiği belirtiliyor.

7. PIZICHILI: Kral masajı olarak da biliniyor. Bitki özleriyle zenginleştirilmiş ılık yağa batırılmış keten parçaları iki uzman tarafından senkronize olarak yoğun şekilde vücuda akıtılıyor.

8. MUKABHYANGA: Yüz ve boyun masajı. Yüze ve boyuna yaklaşık 30 dakika bitkisel kremlerle masaj yapılıyor. Bu terapi yüz kaslarının forma girmesi, akneleri gidermek ve cildin nem dengesini düzenlemek için yapılıyor.

9. KATİ BASTİ: Daha onceden bitkilerle hazırlanmış bir hamur. Ağrı bölgelerine daire oluşturulacak şekilde yerleştiriliyor. Sırt ağrısı ve siyatik sorunlarına uygulanıyor.

10. UDVARTANA: Tüm vücuda yumuşak bir biçimde çeşitli otlarla hazırlanan tozlarla masaj yapılıyor. Fazla kilolar için uygulanıyor.

Pancha Karma tavsiyeleri

Yaptığınız her şeye konsantre olun. Su içiyorsanız sadece su için, doğayı izliyorsanız sadece gözlerinizle değil zihninizi de başka düşüncelerden arındırarak, işin içine zihninizi de katarak izleyin.

Besinlerinizi taze alın.

Yemeklerinizi pişirip dolaba koymayın; yiyeceğiniz kadar pişirin ve taze tüketin.

Yemekten önce ve sonra su içmemeye özen gösterin. Çünkü yemekten önce içilen su, mide asidini alıp götürüyor ve sindirim yavaşlıyor. Yemekten sonra içilince de mide enzimleri idrarla atılacağı için sindirim yine zorlaşıyor.

Süreyi sizin ihtiyaçlarınız belirliyor

Esra Oflaz (33, Televizyon Program Distribütörü)

Bir Hindistan yolculuğu sırasında tanıştım bu terapiyle. Vücudumu toksinlerden arındırmak amacıyla katıldım. Pancha Karma’da sizi et, şarap, sigara dumanı gibi zararlı maddelere karşı bilinçlendiriyorlar. Programın süresi ihtiyacınız olan uygulamalara göre değişiyor.

Önce bir test yaparak vücut tipinizi belirliyorlar. Biraz Ayurveda sistemine benziyor. Sonra vücut tipinize yararlı ve zararlı olan etkenler belirleniyor. Mesela vücut yağa tepki gösteriyor ya da soğuk havadan olumsuz etkileniyor olabilir. Buna göre kişiye özel bir beslenme ve yaşam biçim programı oluşturuluyor.

Kaynak: Hürriyet

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>