>

SAĞLIKLI YAŞAM

Göbekler fora

Düşük belli pantolonlar, kısa tişörtler derken göbekler artık hiç kapanmıyor. Genç kadınlar da modaya uyabilmek için estetik cerrahlara koşuyor. İşte bu senenin göbek modası...
 
   
 
 
     
Artık son moda pantolonların belleri o kadar düştü ki üzerine ne giysek belimiz, göbeğimiz kapanmıyor. Anneler "Kızım böbreklerini, yumurtalıklarını üşütürsün" diyedursunlar bu durumdan şikayetçi olan yok. Yeter ki o pantolonların kemer kısımlarının üzerine karnımızdan, belimizden yağlar sarkmasın. Bir de madem açıkta kalıyor, göbek deliğimiz de şöyle Ebru Şallı'nınkini aratmasın. Ama bu o kadar kolay değil. Moda dediğimiz şey de bir anda geliviriyor, önceden haber vermiyor. Hoş geçen senelerde göbekler açılmaya başlamıştı ama bu kadar artacağını bilemezdik. O zaman hızlı ve etkili bir çözüm gerekiyor. İşte böyle diyenler kendilerini estetik cerrahların eline bırakıyor. Özellikle Amerika'da kadınlar karınlarını düzleştirmek, göbek deliklerini güzelleştirmek için sıraya giriyor. ABD Plastik Cerrahi Birliği bu yaz şimdiye kadar 2 bin kadının göbek deliğini güzelleştirmek için bıçak altına yattığını söylüyor.

20-35 yaş arasındaki kadınlar geliyor

Türkiye'de de durum çok farklı değil. "Aslında göbek bölgesine estetik müdahale yıllardır yapılıyor çünkü bikini de giyiyor kadınlar. Ama düşük belli pantolon ve kısa tişörtlerle her yerde göbek açık kalmaya başladıktan sonra daha fazla özen gösterilmeye başlandı bu bölgeye" diyor Estetik Plastik Rekonstüriktif Cerrahi Uzmanı Dr. Ömer Alp.

Estetik Cerrah Nuri Soysal da Alp'i şu sözlerle destekliyor: "Genç kızlar bu tip kıyafetleri daha rahat giyebilmek için hiç düşünmeden geliyorlar. Aslında yaş aralığı 18-50 ama tahmin edersiniz ki 35-40 yaşını geçmiş olan kadınlar zaten göbeklerini açıkta bırakacak kıyafetlere çok rağbet etmiyorlar." Dr. Ömer Alp ise yaş aralığının 20-35 olduğunu belirtiyor.

Peki bu müdahale ne zaman gerekiyor? Yine işin uzmanı Ömer Alp anlatıyor: "Doğum yapanlarda, çok kilo alıp verenlerde doku gerginliği azalıyor. Göbek deliği yukarı doğru gidiyor, neredeyse yok oluyor. Oysa göbek deliğinin ucunun aşağıya doğru olması makbüldür. Yine aynı kişilerde göbek çevresindeki deri büzüşüyor, çatlaklar meydana geliyor. Göbek deliğinde bir bozukluk varsa bu doğumsal fıtıktan ya da göbek kesiminin yanlış yapılması yüzünden olabilir. Bunların düzeltilmesi isteniyor."

Çizgi şeklinde göbek

Karın kısmındaki estetik müdahaleler ikiye ayrılıyor. Sürekli çok miktarda kilo alıp vermeden ya da birkaç doğum yüzünden gerçekten sarkan ve deforme olan karınlarda tam germe ameliyatı yapılıyor. Ama göbek deliklerinin şekillerinin düzelmesine de yardımcı olacak şekilde fazla yağlarından kurtulmak isteyen genç kadınlarda yarım germe tercih ediliyor. Yani karnın alt bölümüne sezaryen kesiği gibi bir kesik atılıyor, alt karın gerdiriliyor. Tabii bu arada yağlar alınıyor. Böylece oradaki çatlaklar da gidiyor. Bu müdahale 30 dakika ile 1,5 saat arasında sürüyor. Üç hafta sonra da izleri geçmiş oluyor. Piyasada yaklaşık 2 bin dolar artı hastane masrafları karşılığında yapılıyor.

Gelelim bu senenin göbek modasına...

"Bize ellerinde fotoğraflarla, şununki gibi göbek isterim diye gelenler oluyor ama herkesin kendine ait bir yapısı var, biz o yapı içinde düzeltme yapabiliyoruz. Bu yıl daha kaslı karınlarda gördüğümüz çizgi şeklinde, üst tarafı hafif T şeklinde göbek deliği revaçta" diye anlatıyor Nuri Soysal bu senenin modasını.

Çatlaklar ve kusurlar için piercing ve dövme

Genç kızlar göbek deliklerindeki kusurları kapatmak ya da tam tersine süslemek için piercing yaptırıyorlar.

Çatlakları, yara izlerini kapatmak içinse dövme tercih ediliyor.

Son iki senedir, özellikle bu yaz piercing yaptıranların sayısı çok arttı.

Sterilizasyon dahil olmak üzere yaklaşık yarım saat sürüyor piercing.

Düşük belli pantolonlarla dövme göğüsten kasığa indi. Genç kızlar kasıklarına kedi patisi, kalp, yıldız dövmesi yaptırıyorlar.

Egzersizler

"Mekik çoktan yasaklandı" diyen Planet Health Club'dan Seçkin Aydın'ın daha gergin ve formda bir karın ile göbek için önerdiği egzersizler şöyle:

Tüm karın ve göbek için

1. Sırt üstü yatılarak bacaklar bükülüyor.

2. Eller ensede.

3. Çene yukarı bakıyor ve sanki çeneyle göğüs arasında bir portakal varmışçasına bu iki bölge birleşmiyor.

4. Sırt hafifçe yerden kalkıp tekrar iniyor. Her kalkışta nefes veriliyor.

5. 3x10, 3x20 gibi belli sıklıkta yapılıyor.

Alt karın için

1. Yere sırt üstü uzanılıyor.

2. Ellerle sandalye gibi bir şeye baş üzerinden tutunuluyor.

3. Dizler çok ama çok hafif bükülüyor.

4. Bu açıyı bozmayacak şekilde ayak yukarı doğru kaldırılıyor ve indiriliyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>