>

SAĞLIKLI YAŞAM

Hareketsiz yaşam tarzı, boyun ağrılarını tetikliyor!

Boyun ağrısından korunmak için nelerde dikkat etmek gerekir? Ne zaman doktora başvurulmalı?
 
   
 
 
     
Anadolu Sağlık Merkezi’nden Ağrı Tedavi Uzmanı Prof.Dr. Ayşen Yücel, günlük hayatta boyun ağrılarına yol açan hareketler konusunda ve boyun ağrılarından korunma yöntemleri ile ilgili bilgi verdi.

İstatistiklere göre gelişmiş toplumlarda çok yaygın olan omuz-kol ya da boyun ağrıları, hemen hemen herkesin hayatının her hangi bir döneminde hafiften çok şiddetliye doğru yayılan bir yelpazede karşılaştığı bir bulgudur. Genellikle ani başlayan ağrıların büyük çoğunluğu, istirahat, ilaç tedavisi, fizik tedavi gibi yöntemlerle tamamen düzelmekte ancak bazı kimselerde bu ağrı kronikleşerek çok daha uzun sürmekte ve yukarıda sayılan tedavilerle düzelmemektedir. Günümüzde teknolojinin yaygınlaşmasıyla, hareketsiz bir yaşam tarzına geçilmiş olması, ani yapılan yanlış hareketler ve stres gibi nedenlerle tıpkı bel, ağrılarında olduğu gibi boyun ağrılarında da ciddi artışlar gözlenmektedir. Genel olarak fiziksel kondüsyonları düşük kişiler, uzun süre oturarak çalışan kişiler, duygusal stres altında olanlar bu açıdan ciddi risk altındadır.

Nedenleri nelerdir?

Boyun ve kol ağrılarının birçok nedeni olabilir. Boyun omurları, diskler, boyun kasları, kola giden sinirlere veya omuriliğe bası oluşturan herhangi bir neden ağrının kaynağı olabilir. Günlük hayatta boyun sağlığına uygun olmayan her yanlış hareket ve duruş; omur, disk, eklem ve bağ dokusunda yıpranmaya neden olabilir. Boyun ağrıları basit bir kas kasılması ya da incinme nedeniyle olabileceği gibi, boyundaki eklem yapısının bozulması ile ortaya çıkan ve halk arasında kireçlenme olarak bilinen “faset endromu”, boyun fıtığı, kanal darlığı, romatizmal hastalıklar, kemik erimesi (osteoporoz), omur kayma ya da kırıkları ve hatta kemiklere yayılmış kanser gibi çok ciddi nedenlerle oluşabilir.

Seyahatlerde yatış poziyonlarına dikkat ! Basit spazmlara neden olabilir...

Günlük hayatta en sık boyun kaslarının kasılması ile oluşan ağrıları görüyoruz. Bu ağrılar genellikle boyunu destekleyen kasların aşırı gerilmesiyle oluşur. Ağır bir şey kaldırmak, aşırı aktivite, uzun süreli ve yanlış pozisyonda masa başı çalışması kas spazmına neden olabilir. Ayrıca yanlış pozisyonda uyuya kalma, yanlış yastık veya seyahat sırasında yanlış pozisyon da boyun tutulması yapabilmektedir. Çoğu zaman basit tedaviler ile spazm çözülebilir. Genellikle kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar, bazı fizik tedavi uygulamaları ya da masaj durumu düzeltebilir.

Spazmlar kronikleşebilir!

Bu kasılmalar kronikleşirse halk arasında genellikle kas romatizması diye adlandırılan, tıpta ise fibrozit, miyozit gibi farklı isimler kullanılan "Miyofasyal ağrı sendromları” gelişebilir. Bu durumda; bir ucu başımıza yapışık olan boyun kaslarında tetik nokta denilen hassas bölgeler oluşur. Stres, hava değişimleri, uzun sure hareketsiz aynı pozisyonda kalma gibi faktörler kaslarda bulunan hassas noktaları tetikleyerek kasılma ve ağrı oluştururlar.

Boyun egzersizi yapmak bu ağrıların oluşmaması için önemli bir koruyucu tedavi yöntemidir. Düzgün yapılan boyun egzersizleri boyun kaslarını kuvvetlendirip duruş pozisyonunu düzelterek boyundaki hareket kabiliyetini artırır. Bu egzersizler omuzlar ve sırttaki gerginlik ve sertlik hissini rahatlatır. Özellikle ameliyat olmuş hastalar ile uzun süreli boyunluk kullanmış olanlar mutlaka egzersiz yapmalıdır.

Ne zaman doktora başvurmak gerekir?

Ağrı dışında uyuşukluk, kas güçsüzlüğü gibi bulgularınız varsa,
Ağrı günlük aktivitelerinizi yapamayacağınız kadar şiddetliyse,
Ağrı birkaç gün içinde kendiliğinden geçmiyor veya azalmıyorsa mutlaka uzman bir hekime muayene olmalısınız.

Boyun ağrısından korunmak için nelerde dikkat etmek gerekir?

• Günlük yaşamımızda acele ile yapılan ani hareketlerden sakınmalıyız.

• Ağır cisimleri kaldırmamalı, çekmemeli ve itmemeliyiz.

• Taşımak zorunda olduğumuz yükleri mutlaka iki kolumuza eşit paylaştırmalı, tek el ya da omuzda ağır bir çanta taşımamalıyız.

• Baş seviyesinin yukarısına doğru iki kolu ve boynu gerecek şekilde ağır yük kaldırmamalıyız.

• Vücudu sağa ya da sola döndürerek yerden bir şey almak ya da aşırı uzanarak bir cismi almaya çalışmanın riskli olduğunu unutmamalı ve bu hareketleri hiç yapmamaya dikkat etmeliyiz.

• Boynumuzu sürekli aynı pozisyonda sabit tutmamalıyız. Özellikle bilgisayar veya masa başında çalışıyorsak yarım satte bir pozisyon değiştirmeliyiz.

• Telefonla konuşurken, telefonu boyun-omuz arasına sıkıştırarak konuşmaktan sakınmalıyız. Özellikle gün içinde sık telefon görüşmesi yapanlar buna çok dikkat etmelidir.

• Çalışırken oturma pozisyonumuzun sırtı destekleyecek şekilde anatomik olmasına ve bilgisayar kullanıyorsak boynumuzun sürekli bir yöne ya da öne eğimli olmamasına dikkat etmeliyiz.

• Uzun süre hareketsiz kalmamaya özen göstermeliyiz.

• Yatak ve yastık seçiminin boyun sağlığında önemli olduğunu unutmamalıyız.

• Düzenli egzersiz yapmalıyız. Sağlıklı olanların da düzenli kas gücü artırıcı egzersizler yapması gerekmektedir.

• Stresin boyun ağrısını arttırdığını unutmamalı ve gerekirse stresle başetme konusunda yardım almalıyız.

• Uzman bir hekime danışmadan ağrı kesici ya da boyunluk gibi tedaviler uygulamamalıyız. Ağrımızın nedeni belli olmadan ehliyetsiz kişilerce yapılan masaj, çiğneme gibi tedavilere itibar etmemeliyiz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>