>

SAĞLIKLI YAŞAM

Havuz enfeksiyonları bu yaz keyfinizi bozmasın.

Sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyenler havuzlara koşuyor. Ancak temizlik koşullarına dikkat edilmediği takdirde, havuzlar göz sağlığı için tehlike oluşturuyor.
 
   
 
 
     
Yaz aylarında yapılan hafta sonu faaliyetlerinin arasında havuza gitmek de geliyor. Yazın sıcağını üzerinden atmak isteyenler kendilerini havuzlara atıyor. Ancak bazı noktalara dikkat edilmediğinde hafta sonu keyfi tatsız sonuçlar doğurabiliyor. Havuzların yarattığı en önemli tehlike gözlerde oluşan enfeksiyonlar. Elbette yüzmek gibi son derece sağlıklı ve faydalı bir spor ile hastalığı bir arada düşünmek hoş değil. Ancak özellikle havuzlardan bakteri kapıp, enfeksiyona yakalananların sayısı küçümsenmeyecek kadar çok.

AcıbademGöz Sağlığı Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mahmure Borlu, havuzlarda temizlik koşullarına çok dikkat edilmesi gerektiğini belirterek bir noktanın altını önemle çiziyor: “Havuzun klor miktarı çok önemlidir. Klor aşırı miktarda olursa gözde irritasyon yaratarak kızarma, yanma gibi belirtilere yol açar. Bir havuza temiz diyebilmek için klor kullanmanın yeterli olmadığını unutmamak gerekir. Sadece klor kullanarak temizliği sağlanan havuzlarda yüzenlerin başlarını suya sokmamalarını öneriyorum.”


Bakteriler tehlike yaratıyor.

Havuzlarda yüzenleri bekleyen tehlikelerden biri de bakteriler. Bakteriler gözlerde konjuktivite neden oluyor. Konjuktivit, gözün iltihaplanması anlamına geliyor. Gözlerde kızarma, yanma gibi belirtilere yol açıyor. Bu hastalığın tedavisi zor değil. Kısa süreli damla kullanımı ile tedavi ediliyor. Ancak havuzdaki asıl tehlike sadece havuzlarda var olan özel bir bakteri türü. Havuzda üreyen bu bakteri gözlerde salgın şeklinde görülen “havuz konjuktiviti” ne sebep oluyor. Dr. Borlu bu konjuktivit türünde gözün dış zarında zedelenme yaptığını belirterek şunları söylüyor: “Salgınlara yol açar. Tedavide antibiyotikli damlalar kullanılsa da kesin yanıt vermez. Kendi tablosunu tamamlar. Bu sebeple tedavide daha çok gözü rahatlatmayı amaçlarız.”

Lensle havuza girmek doğru değil !

Lens kullanan kişiler havuza ya da denize lensleriyle girmeyi tercih ediyorlar. Oysa lensle havuza girmek iki açıdan risk taşıyor. Birincisi havuz suyu gözden lensi çekip alabiliyor. İkincisi ise göz bir bakteri kaparsa lenslerde bu bakteri daha kolayca üreyebiliyor. Dr. Borlu lensler bakterileri daha kolay barındırabileceği için, lens kullananlara havuza lensle girmemelerini öneriyor.

Önlem alınmalı!

Temizlik kurallarına uymayan havuzların, kirli olarak adlandırılan denizlerden daha tehlikeli olduğunun altını çizen Dr. Borlu havuza girmek isteyenlere şu önerilerde bulunuyor:

- Temiz olduğundan emin olduğunuz havuzları tercih ediniz.
- Enfeksiyonlara yakalanmamak için yüzme sırasında deniz gözlüğü kullanınız.
- Kontakt lens kullanıyorsanız yüzme sırasında kesinlikle lenslerinizi çıkarınız.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>