>

SAĞLIKLI YAŞAM

Her Gün 10 Dakika Kendi Sesinizi Duyarak Kitap Okuyun!

Belleğini güçlendirmenin yolları: Beslenme, fiziksel ve zihinsel egzersiz!
 
   
 
 
     

Dikkat süresini uzatmakla ilgili her türlü eylemin belleğinizi geliştireceğini ifade eden uzmanlar, sesli kitap okumanın önemine vurgu yapıyor.

“Her gün 10 dakika kendi sesinizi duyarak kitap okuyun.” diyen uzman, “Dikkat oyunları, strateji oyunları oynayın. Bunlar sizin dikkat sürenizi artıracaktır. Dolayısıyla bellek performansınızı da arttıracaktır.” dedi.

Belleğin geçmişi, geleceği ve şimdiyi içinde barındıran bir kavram olduğunu dile getiren uzman, zayıf hafıza için neler yapılması gerektiğini şöyle anlattı:

“Dikkat sürenizi uzatmakla ilgili her türlü eylem belleğinizi geliştirir bunlar sesli kitap okumak olabilir. Her gün 10 dakika kendi sesinizi duyarak kitap okuyun. Dikkat oyunları, strateji oyunları oynayın. Bunlar sizin dikkat sürenizi artıracaktır. Dolayısıyla bellek performansınızı da arttıracaktır.”

Hafıza güçlendiren ilaçlar var mı?

Hafıza güçlendiren ilaçların var olduğunu ifade eden uzman, “Çünkü beyinde asetilkolin dediğimiz kimyasal madde vardır. Nöronlarımızın arasında bol bol bulunurlar. Hem beynimizde hem bedenimizde, kaslarımızda ciddi anlamda sürekli yıkılıp yeniden yapılan ve iletişim aracı olarak kullanılan bir kimyasaldır. Kolajenik sistemi aktive eden ilaçlar vardır.” dedi.

İşlenmiş gıdalardan uzak durulan bir beslenme sistemi belleği koruyor

Besinleri kardiyovasküler sistemi ve otonom sinir sistemini etkileyerek bellek ve dikkat üzerinde etki sağladığını anlatarak, “İyi bir kardiyovasküler sistem, bütün vücuttaki damar siteminin iyi çalışması önemlidir. Protein yönünden zengin, sebze yönünden zengin, yeterli karbonhidrat miktarının alındığı, işlenmiş gıdalardan uzak durulan bir beslenme sistemine, bir de yürüyüş eklersiniz bu yeterli olacaktır.” şeklinde bilgi verdi.

Beyincik küçülmesi nedir?

Beyincik küçülmesinin alkolle ilgili olduğunu dile getiren uzman, “Beyincik önemi sonradan anlaşılan bir ek beyin bölgesi. Önceden sadece dengeyle ilgili olduğu söyleniyordu, artık ciddi anlamda karar verme, muhakeme yeteneği, dilin kullanılması gibi bir sürü alanda çok ince bir ayar yapan kalite kontrol merkezi olduğu biliniyor. Dolayısıyla bizim için korumamız gereken bir beyin bölgesidir. MR görüntülemesinde beyincik dokusundaki küçülmeler gözüküyor.” diye konuştu.

Demanstan korunmak için sağlıklı uyku şart

Demanstan korunmak için 5 temel psikolojik iyi oluş faktörüne dikkat edilmesini öneren uzman, “Bunlar sağlıklı uyku, beslenme, fiziksel egzersiz, sosyallik ve zihinsel egzersizler.” dedi.

“5 HTP” de doktor kontrolünde kullanılmalı

Son dönemde gündemde olan ve kişiler tarafından kullanılan “5 HTP” takviyesi hakkında da bilgi veren uzman, “Serotoninin ham maddesidir. Siz beyine kendi içinde kullandığı bir kimyasalı üretmek için ham madde sağlarsınız. Doktor kontrolünde kullanılmasını öneririm. Çünkü serotonin ham maddesi eksik olduğunda duygu durum bozuklukları, depresyon, anksiyete gibi şeyler yaşanabileceği gibi bir de ham madde olmasına rağmen bunu dönüştürmekte problem yaşayan beyinler olabilir. Yani siz makinanın başka bir yerinde bozukluk varken makinaya yükleme yapıyor olabilirsiniz.” dedi.

Çocuklarda hiperaktivitenin düzelmesi için fiziksel egzersiz, beden farkındalığına yönelik terapiler, kum ve çamur kullanarak beden duyumlarının artırılmasına yönelik terapilerin var olduğunu da sözlerine ekledi.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>