>

SAĞLIKLI YAŞAM

Her Türlü Şiddet Doğal Karşılanmamalı

Duygusal şiddetin anatomisi...
 
   
 
 
     

Duygusal şiddet kavramını tüm yönleriyle ele aldı. Şiddeti yalnızca fiziksel saldırıdan ibaret olmadığının altını çizen uzman psikolog, “Kişisel gelişime engel olmak, ekonomik imkânları kısıtlamak, kişiyi ilgisiz bırakmak gibi duygusal davranışlar da birer şiddettir.”diyor.

Üsküdar Üniversitesi Feneryolu Polikliniği uzmanlarında Psikolog Çiğdem Demirsoy, şiddet kavramı ve etkileri konusunda önemli bilgiler verdi. Şiddet yalnızca darp ve saldırıdan ibaret olmadığını ifade eden Demirsoy, “Bağırmak, hakaret etmek, aşağılayıcı söz söylemek veya alay etmek, küfür, tehdit, korkutmak, sosyal açıdan kısıtlayıp ailesi veya arkadaşlarıyla görüştürmemek, çalışmasına veya kişisel gelişimine engel olmak, ekonomik imkânları kısıtlamak gibi duygusal açıdan zarar verici davranışlar da psikolojik şiddettir.” diyor.

Aile içinde şiddet varsa, ailede sevgi, saygı ve güven ortamının olamayacağına vurgu yapan Psikolog Çiğdem Demirsoy, şiddete maruz kalan ve şahit olan kişilerin fiziksel ve ruhsal sağlığının bozulma riskinin söz konusu olabileceğini söyledi. Toplumda şiddeti önlemek ve gelecek nesilleri sağlıklı kılmak için ailede şiddetin ortaya çıkmasını engellemek gerektiğinin de altını çizen Demirsoy, şiddetin öğrenilebildiğini kaydetti.

ŞİDDET ÖĞRENİLEN BİR DAVRANIŞ!

“Şiddet öğrenilen bir davranıştır. Araştırmalar şiddete başvuran kişilerin büyük çoğunlukla kendi çocukluklarında şiddete maruz kaldıklarını gösteriyor. Ancak bu gerçek şiddeti mazur görmemizi gerektirmez, insan sürekli gelişen ve değişim içinde olan bir canlıdır ve öğrenilmiş olan olumsuz bir davranışın yerine daha doğru olan yeni bir davranışı da öğrenebilir.”

İLETİŞİM ŞİDDETİ ÖNLÜYOR!

Antisosyal kişilik ile şiddet ilişkisini de değerlendiren Demirsoy;

“Antisosyal kişiliğe sahip olanlar şiddete eğilimlidir ancak aile içi şiddete başvuran kişilerin hepsi antisosyal kişiler değildir. Şiddet uygulayan kişilerin duygularını ifade etme, iletişim kurma ve problem çözme becerileri zayıftır. Aile içinde anlaşmazlıklar konuşarak halledilemediğinde kızgınlık, öfke duygusu yaşanır ve şiddet açığa çıkabilir. İletişim kurma ve problem çözme konularında bilgilenmek, kendini ifade etme becerisi kazanmak çatışmaların çözülmesini sağlar ve aile içi şiddeti önler.”

ŞİDDET DOĞAL KARŞILANMAMALI!

Alkol ve madde kullanımının şiddetin açığa çıkmada kolaylaştırıcı etki yaptığını belirten Demirsoy, aile içinde yaşanan şiddetin görmezden gelinmemesi gerektiği konusunda uyarıyor.

“Doğal karşılanmamalı, utanıp gizlenmemeli, şiddetin önü kesilemediğinde mutlaka yakın çevreden veya ilgili kuruluşlardan yardım istenmelidir.”
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>