>

SAĞLIKLI YAŞAM

İşyerindeki gerginlik sağlığımızın düşmanı

İşyerindeki gergin ortam ve aşırı stres yumuşak doku romatizması olarak bilinen fibromiyaljiyi tetikleyebiliyor.
 
   
 
 
     
Yumuşak doku romatizması (Fibromiyalji) kişiye günlük yaşantıda özellikle de soğuk ve rutubetli havalarda büyük sıkıntı yaşatıyor. Fibromiyalji, işyerindeki gergin ortamdan tutun, telefonla konuşmaya ve araba kullanmaya dek pek çok nedenden etkileniyor.

KALITIM ÖNEMLİ
Alman Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hilal Yıldız, Türkiye nüfusunun ortalama yüzde 5'inde görülen fibromiyaljiye daha çok 20-50 yaş gurubunda rastlandığını söyledi. Hastalığın nedeninin tam olarak açıklanamadığını, ancak belirtilere yol açan bozukluğun, merkezi sinir sisteminden kaynaklandığının düşünüldüğünü belirten Dr. Yıldız ''Fibromiyaljide genetik faktörler oldukça önemlidir. Aile öyküsü olanlarda Fibromiyalji görülme sıklığı daha fazladır' dedi.

STRESİN ETKİSİ BÜYÜK
Yoğun stres, hava değişimleri, soğuk hava veya rutubet hastalığı büyük ölçüde etkiliyor. Çalışma ortamında iş arkadaşları veya amirlerle olan gerginlikler hastanın yakınmalarının artmasına yol açabiliyor. Belli bir pozisyonda uzun süreli çalışma, yazı yazma, araba kullanma, telefonla konuşma, eğilerek çalışma ve ağır kaldırma gibi nedenler de fibromiyalji belirtilerini şiddetlendirebiliyor. Bu yüzden çalışırken sık sık ara verilmesi tavsiye edililyor.

NASIL BİR TEDAVİ?
Fibromiyalji şekil bozucu ya da sakat bırakan bir hastalık değil. Hastalık ağrı kesici ilaçlar, kas gevşeticiler ve uyku düzenleyici ilaçlar kullanılarak tedavi edilebiliyor. Egzersiz, hastalıkta en önemli tedavi ve korunma yöntemidir. Özellikle gevşeme egzersizleri, germe egzersizleri, kardiovasküler kondüsyon programı, yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme yararlıdır.

NE GİBİ ŞİKAYETLER OLUR?
Ağrı, yorgunluk, uyku bozuklukları, sabah tutukluğu, konsantrasyon ve bellek bozukluğu, karın ağrısı, ishal, kabızlık sık idrara gitme, göz ve ağız kuruluğu, el ve ayaklarda uyuşma, huzursuz bacak sendromu, aşırı terleme bu hastalıkta görülen şikayetler arasındadır. Şikayetler kişilere göre farklılık gösterebilir. Tedavi ile yaşam kalitesi yükseltilebilir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>