>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kadınlar Duygusal Bağımlılık Kurbanı!

Kadına yönelik şiddetle mücadelede “ekonomik özgürlük” kavramı tek başına yeterli olmuyor.
 
   
 
 
     

Kadınların sadece ülkemizde değil, gelişmiş ülkelerde de şiddet gördüklerini belirten uzmanlar, “Dünyanın neresinde olursa olsun kadınlar duygusal bağımlılık kurbanı. Kadın psikolojik bağımsızlığını kazanmadıkça ekonomik bağımsızlık yeterli gelmemektedir” uyarısında bulundu.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Emsal Aksu, kadına yönelik şiddetin sadece ülkemizin değil, başta gelişmiş ülkeler olmak üzere dünya genelinde bir sorun olduğunu söyledi. Aksu, şöyle devam etti:

“Kadına yönelik şiddet tüm dünyanın ortak sorunu. Avrupa’da kadın hakları ve kadının konumu Türkiye’ye oranla daha fazla korunmaktadır ve bu konuda yapılandırılmış projeler üzerine ciddi çalışmalar yapılmaktadır.

Buna rağmen neden günümüzde hala Avrupa’daki sığınma evleri dolup taşmaktadır? Ekonomik bağımsızlığı olmasına rağmen ve devlet desteği mevcutken Avrupa kadını neden sığınma evlerine başvurmaktadır?

Ekonomik özgürlük çözüm değil!


Türkiye’de kadın ekonomik özgürlüğünü kazandığında bu sorunların ortadan kalkacağına dair bir inanış söz konusu. Hollanda sığınma evlerinde çalışmış uzman psikolog olarak tecrübelerimden yola çıkarak diyebilirim ki ekonomik özgürlük sorunun çözümünde yeterli değil.

Ekonomik özgürlüğü olan ve buna rağmen şiddete maruz kaldığı halde ilişkisini sürdürmeye devam eden on binlerce Hollandalı kadın bulunmaktadır. Bunun en büyük nedenlerinden biri duygusal bağımlılıktır.

Duygusal bağımlılık, “O benim her şeyim, ben onsuz yapamam, onsuz olmayı, hayal edemiyorum” gibi rasyonel olmayan düşüncelerle ilişkiyi her şeye rağmen sürdürmeye çalışmaktır.

Böylece kişi, kendisini güvenli alanda tutmaya devam ettiğini düşünür ki bu doğru bir yaklaşım değildir. Kadın psikolojik bağımsızlığını kazanmadıkça ekonomik bağımsızlık yeterli gelmemektedir.”

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>