>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kadınlara ücretsiz kanser taraması 

Aventis ilaç firması tarafından başlatılan "Meme Tarama Programı"na kadınlar yoğun ilgi gösteriyor.
 
   
 
 
     
Kadın sağlığına yönelik en ciddi tehditlerden birini oluşturan meme kanserine karşı erken tanının önemini vurgulamak amacıyla, Sağlık Bakanlığı'nın izniyle, bir ilaç firması tarafından başlatılan ''Meme Tarama Programı''na kadınların yoğun ilgi gösterdiği bildirildi.

Aventis İlaç Firması'ndan yapılan açıklamaya göre, geçen Şubat ayında başlayan programın halen İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır'da toplam 5 tıp merkezinde sürdürüldüğü belirtildi.
 
Meme Tarama Programı için, İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü, İstanbul SSK Okmeydanı Hastanesi, Ankara Numune Hastanesi, İzmir SSK Tepecik Hastanesi ve Diyarbakır Dicle Üniversitesi'ne birer mamografi cihazı bağışlandığı hatırlatılan açıklamada, söz konusu 5 merkezde 50 yaşın üzerinde 5 bin kadının taramadan geçirilerek, 5 yıl süreyle takip edileceği kaydedildi.
   
PROGRAM NASIL ÇALIŞIYOR?
    
Programda, katılımcılar önce risk faktörlerini belirlemek üzere bir soru formu dolduruyor ve klinik muayeneden geçiriliyor.
 
Muayene sonrası özel bir röntgen uygulaması olan mamografi çekiliyor. Mamografi sonuçları ile ilgili bilgiler takip eden hafta içerisinde katılımcıya verilerek, bir sonraki kontrol zamanı bildiriliyor.
 
Sonraki yıllarda, katılımcılardan her yıl veya hekiminin önerdiği sıklıkta mamografi çektirmesi isteniyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>