>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kan şekerinizi ölçtürün...

Türk Diabet Cemiyeti, Novartis’in katkılarıyla sağlıklı veya şeker hastası 20 yaşın üzerindeki kişilere, ücretsiz tokluk kan şekeri taraması yapıyor..
 
   
 
 
     
Türk diabet cemiyeti’nden Ramazan’da ücretsiz tokluk kan şekeri ölçümü

Türk Diabet Cemiyeti, açlık kan şekeri yanında tokluk kan şekerinin de önemine dikkat çekilen Ramazan ayında, sağlıklı veya şeker hastası 20 yaşın üzerindeki kişilere, ücretsiz tokluk kan şekeri taraması yapacak. Novartis’in katkılarıyla, Türk Diabet Cemiyeti’nin Harbiye ve Kadıköy’deki şubelerinde gerçekleştirilecek tokluk kan şekeri ölçümü bugün başlıyor. İftardan 2 saat sonra 20.30-21.30 saatleri arasında yapılacak ölçüm, hafta sonları dışında 29 Ekim tarihine kadar sürecek.

Şeker hastası (diabetik) olduğu bilinen kişilerin açlık ve tokluk kan şekeri değerlerinin ayrı ayrı önemi olduğunu vurgulayan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye Diabet Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, henüz şeker hastalığı bulunmayan bir kişinin, kendisinde diabet olup olmadığını öğrenmesi için tokluk kan şekerine baktırması gerektiğini belirtti. Açlık kan şekeri normal bulunan ve 40 yaş üstünde olan her üç diyabet hastasından birinin, yemek başlangıcından iki saat sonraki kan şekeri yüksek olduğuna dikkat çeken Hatemi, bu kişilerin erken tedavi ile kalp-damar veya beyin damarı hastalığından korunabileceğini söyledi.

Tokluk kan şekeri iftardan 2 saat sonra ölçülüyor

Herhangi bir öğünün başlangıcından 2 saat sonraki kan şekeri değerinin 140 miligram altında olması gerekiyor. 140-200 miligram arasına bozulmuş değer, 200 miligram’dan fazlaya ise “diabetik değer” adı veriliyor. Tokluk kan şekerini, kişi evde kendi de ölçebiliyor.

Türk Diabet Cemiyeti
Harbiye (Orduevi Karşısı Prof. Dr. Celâl Öker sok.)

Türk Diabet Cemiyeti
Kadıköy (Göztepe Tanzimat Sokak.)


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>