>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kanserle mücadelede psikolojik destek önemli!

Uzman Psikolog Yeşim Altuncu, kanserin “ruhsal durum” üzerindeki olumsuz etkilerine karşın, “ruhsal durum”un da kanser üzerindeki olumlu etkilerine dikkat çekiyor.
 
   
 
 
     


Psikolog Yeşim Altuncu, kanserin getirdiği çeşitli olumsuzlukların hastalarda psiko-sosyal değişimlere neden olabileceğine işaret ederek, psikolojik desteğin tedavi sürecini pozitif yönde etkileyeceğini vurguluyor.

Özel Vehbi Koç Vakfı İtalyan Onkoloji ve Rehabilitasyon Hastanesi’nden Psikolog Yeşim Altuncu, kanser tanısı konulmasının, sadece uzun süreli tedavi gerektiren bir hastalıkla tanışmanın değil, aynı zamanda bireyin kendine ait bir sorgulama sürecinin de başladığını vurguluyor. Altuncu, kanser tanısının zor bir uyum süreci olduğunu belirterek, hastalığın adının ve anlamının kişinin yaşamında belirsizlik duygusu yarattığına da değiniyor. Psikolog Yeşim Altuncu ayrıca, hastalığın ilk evrelerinde “Neden ben? Neden şimdi?” soruları etrafında yoğunlaşan duygu ve düşüncelerin, kişiye ait bir sorgulama oluşturduğunun da altını çiziyor.

Yeşim Altuncu, kanserin, kişinin yaşamında fiziksel, psikolojik ve kişiler arası etkileşimde büyük etki ve değişimlere yol açtığına değinirken, kanserin bir süreç hastalığı olduğuna da dikkat çekiyor. “Önemli olan, kanserle savaşmak yerine, hastalıkla birlikte yaşamayı öğrenmektir” görüşünü savunan Altuncu, birçok kişinin de “kanserle birlikte yaşamak kronik bir hastalıkla birlikte yaşamak anlamına geliyor” şeklinde düşündüğünü dile getiriyor.

Hastalık sürecinde sadece hastaların değil, hasta yakınlarının da psikolojik destek alması gerektiğini ifade eden Altuncu bu durumu; “Kimi zaman hasta yakınlarının hastalardan daha çok duygusal tepki verdikleri ya da yaşamlarının daha olumsuz yönde etkilendiği gözlenebilir. Hasta için iyi bir destekleyici ortamın oluşmasında hasta yakınlarına destek verilmesi olumlu etki yaratır. Psikolojik destek özellikle hastalıkla ve gelecekle ilgili kararların alınmasında, etkin başa çıkma mekanizmalarının ve davranış modellerinin geliştirilmesinde uygun bir ortam sağlar” sözleriyle hasta ve hasta yakınlarına yönelik psikolojik desteğin önemine dikkat çekiyor.

Uzman Psikolog Yeşim Altuncu, kanser ile tedavisinin bireyin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilediğine, psikolojik desteğin de beklenmeyen bir zamanda ortaya çıkan ve istenmeyen bir durum olan bu ortamda yaşamayı kolaylaştıracak yöntemler sunduğuna değiniyor.Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>