>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kısırlığın Farkına Nasıl Varılır?

İşte kısırlığa neden olan etkenler…
 
   
 
 
     

Yaş ilerledikçe yumurta rezervi azalır. Sperm sayısı ve kalitesi ise düşer. Bu nedenle çiftler bu faktörleri dikkate alarak doğurganlıkları konusunda bilgi sahibi olmalılar. Birtakım faktörleri dikkate almalarını ve doktor kontrolünden geçerek bazı basit testleri yaptırmanızı istiyoruz. Erkeklerin sperm testi, kadınların bazı hormonlarına ve yumurtalıklarına baktırmaları yeterli.

Evli çiftlerin yüzde 10-15’inin kısırlık sorunu yaşıyor. Çiftlerden sadece birinde problem olması halinde bile kısırlık tedavisi gerekebiliyor.

ERKEKLER NE ZAMAN DİKKATLİ OLMALI?

Meni miktarı çok az veya hiç bulunmuyor, vücut kılları çok az, testisler torbalarında değilse, küçük yaşta fıtık ameliyatı geçirilmişse, testisler daha sonradan cerrahi yöntemle karından torbalara indirilmişse, küçük yaşta yüksek ateşli bir hastalık geçirilmişse, kimyevi maddelere ve radyasyona maruz kalınan işlerde çalışılmışsa, genital sistem enfeksiyonu geçirildiyse, testis kanseri hikâyesi varsa mutlaka dikkatli olmalılar.

Yaş faktörü kısırlıkta önemli. Gelişen teknoloji kaliteli yumurta, sperm veya embriyo seçilmesine, tutunmayı kolaylaştırıcı yöntemlere olanak sağlıyor ve başarıyla uygulanıyor. Kısırlıkla yüz yüzeyseniz; özel yardımcı üreme teknikleri ile bebek sahibi olabilmek için bir an önce harekete geçmelisiniz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>