>

SAĞLIKLI YAŞAM

Masadaki Tuzunuz Neden Deniz Tuzu Olmalı?

10 maddede neden Deniz Tuzu kullanmalıyız?
 
   
 
 
     

Yapısında seksenden fazla mineral bulunduran ‘deniz tuzu’, bağışıklık sistemini güçlendirmeden cilt bakımına kadar birçok sağlık sorununda en doğal sağlık savaşçısı oluyor. Bol miktarda magnezyum, demir, sülfür, kalsiyum ve diğer mineralleri de barındıran deniz kaynaklı tuzlar; kan dolaşımını hızlandırıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, depresyona iyi geliyor, saç derisini ferahlatıyor, cildi tazeliyor ve akneleri temizliyor.

Dengeli ve bilinçli tüketildiğinde sağlığa önemli katkı sağlayan tuzun artık raflarda birçok alternatifi bulunuyor. Önemli olan, bunlardan hangisinin sizin için uygun olduğunu bilerek tüketmeniz. İçinde seksenden fazla mineral bulunduran ‘deniz tuzu’ bu seçenekler arasında en çok tercih edilenlerin başında geliyor. Deniz tuzu, deniz suyunun buharlaştırılmasıyla elde ediliyor. Üretildiği denize göre içinde tuza ek olarak bol miktarda magnezyum, demir, sülfür, kalsiyum ve diğer mineralleri de barındıran deniz kaynaklı tuzlar, farklı aromaları ve mineral zenginliğiyle son yıllarda oldukça yaygın olarak tüketiliyor. Farklı lezzetleri ve eser elementlerden zengin yapısı sayesinde deniz tuzları tercih nedeni oluyor. Bağışıklık sisteminden cilt sorunlarına kadar sağlık üzerinde birçok faydası bulunan mineral zengini deniz tuzunun faydaları saymakla bitmiyor. İşte deniz tuzunun faydaları:

1- GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ: Deniz tuzunda bulunan mineraller vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle grip, nezle gibi hastalıkların arttığı kış aylarında deniz tuzu tüketmek vücudun koruma mekanizmasına destek olur.
2- DEPRESYONA İYİ GELİR: Deniz tuzu, mutluluk veren seratonin ve melatonin hormonlarının salgılanmasına yardımcı olarak, depresyon ve stresten korunmaya yardımcı olur. Rafine edilmemiş deniz tuzunun sakinleştirici etkisi vardır.
3- HIZLI KAN DOLAŞIMI: Deniz tuzu metabolizmayı düzenleyen bir etkiye sahiptir. Vücudun her bölgesindeki kan dolaşımını hızlandırır.
4- KİLO VERMEYİ YARDIMCI: Alkali özelliği taşıyan bir besin olan deniz tuzu, yağ gibi vücuda zararlı olan maddeleri yok etmede mideye destek olur. Sindirim sistemini düzenler ve hızlandırır.
5- KEMİK ERİMESİNİ ÖNLER: İskelet sistemi, alınan tuzun dörtte birini depolar. Deniz tuzunda bulunan mineraller kemikleri onarmak için destek olur.
6- DOĞAL İNSÜLİN: Kan şekerini düzenleme özelliği olan deniz tuzu, diyabetli hastalar için en doğru tuz seçimidir. Kan şekeriyle ilgili problemi olanlar, doğal insülin sayılabilecek deniz tuzu tüketebilir.
7- SAÇLARI FERAHLATIYOR: İyileştirici etkisi olan deniz tuzundan, birçok cilt sorununda doğal savaşçı olarak faydalanılabilir. Saç derisini ferahlatır, saç bakımında kullanılır.
8- CİLT DOSTU: Vücut peelinginde kullanılan deniz tuzu, derideki çatlakları önler ve aynı zamanda selülit giderici özelliğe sahiptir. Banyo suyuna eklenen deniz tuzu; cilde esneklik kazandırır ve cildi tazeler. Antiseptik özelliğe sahip olduğu için cildi korur. Cildi temizler ve yağ dengesini düzenler. Siyah noktaları ve akneleri temizleyen doğal bir üründür.
9- ASTIM KİRİZİNE KARŞI: İltihap oluşmasını engellemesi sayesinde deniz tuzu astıma iyi gelir. Doktorlar kimi zaman astım krizlerine karşı deniz tuzundan destek alır.
10- KRAMPLARI AZALTIR: Deniz tuzu, diğer besinlerle kıyaslandığında kaslar için faydalı olan potasyum yönünden daha zengindir.

 

Etiketler: Deniz Tuzu, Tuz, Yemek, Sağlık, Masa
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>