>

GÜZELLİK

Cildim Olmadan Asla

Her cilt tipi genetik olarak belirlenmiş ve hiç kimsenin cildi diğerininkine benzemiyor.
 
   
 
 
     

Cilt kapladığı alan itibariyle en büyük organımız.

Cilt, çok yönlü görevlerini yürütebilmesi için birçok tabakadan oluşuyor. Mikroskopik yapı olarak adlandırılan hassas tabakanın yapısını özellikle ellerde görmek mümkün.

Ellerin iç kısmı dışında, ayak topukları da cildin tüy olmayan tek bölgesi. Vücudun geri kalan kısmı ise tamamen tüylerle kaplı. Her cilt tipi genetik olarak belirlenmiş ve hiç kimsenin cildi diğerininkine benzemiyor.

Çizgiler ve kırışıklıklar yaşam süresinde oluşuyor. Doğumla birlikte cildimizde varolan çizgiler, buruşukluklar ve izler mimiklerin de daha kolay gerçekleşmesini sağlıyor. Üstelik bu süreç ömür boyu sürüyor.

Cildin hassas yapısı farklı tabakalardan oluşuyor ve mikroskopla görmek mümkün değil.

Her cilt tabakasında kendi görevlerini yerine getirdiği tipik hücre yapıları mevcut. Cildimiz dışarıdan içeriye doğru üstderi, deri ve alt deriden oluşuyor. Her cilt tabakasının kendi yapısı var. İnsanın en büyük duyu organı olarak cildin fonksiyonu da oldukça önemli. Cilt üzerindeki dokunma, hassas baskı ve ısı hassasiyeti gibi titreşim ve acıları hissediyoruz. Tüm bunları hissetmemizi sağlayan reseptörler ısı ve soğuk arasındaki farklılıkları da ayrıştırmamızı sağlıyor. Örneğin, bronzlaşmak cildin koruma fonksiyonlarından biri. Eğer güneş ışınları karşısında renk değiştirmeyle reaksiyon vermeseydi, o zaman UV ışınları cilde çok daha hızlı zarar verebilirdi.

Aslında cildimiz güneş ışınlarına sahip olduğu cilt tipine göre reaksiyon gösteriyor. Bu yüzden herkesin sahip olduğu cilt tipini biliyor olması önem taşıyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>