>

SAĞLIKLI YAŞAM

Metropol saçların düşmanı

Dünyaca ünlü saç bilim uzmanlarından ilginç açıklamalar...
 
   
 
 
     
Dünyaca ünlü saç bilim kuruluşu Oxford Saç Vakfı’nın Başkanı Dr. John Gray ve İngiltere Saç Bilim Entitüsü Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Marilyn Sherlock, Pantene’in konugu olarak geldiği istanbul’da ilginç açıklamalarda bulundu.

Değişen iklim şartları ve hava kirliliğinin farklı kentlerde saçları nasıl etkilendiği konusunda araştırma yapan Dr.John Gray, New York,Tokyo gibi metropollerin yanısıra İstanbul’a da yer verdi. Dr. Gray İstanbul’un kirlilik ve metal birikimi açısından saça en fazla zarar veren dördüncü dünya kenti olduğunu açıkladı.

İstanbul 4. sırada
Dr. John Gray “7 meropolde yapılan araştarmada, saça en çok fazla hasar veren şehirin Bangkok olduğu ortaya çıktı. Bu kentte saça ortalama yüzde 3 yabancı madde yapıştığını gördük. Bu, 60 kg. olan bir insanın, haftada 1.9 kg, yılda ise 99 kg istenmeyen maddeye maruz kalması demek. İstenmeyen maddeler içinde, sağlığa zararlı metal kalıntılar da bulunuyor. Bu metal kalıntılar ve kent kirliliğinin; saçın gücünü, esnekliğini, parlaklığını sağlayan protein yapıtaşlarını yok ettiğini gördük” diye konuştu. Bangkok’tan sonra saça en fazla zarar veren menropolleri Dr. Gray şöyle sıraladı: Tokyo, Atina, İstanbul, Mexico City, Londra, New York.

Kurutmak kırıyor
Bir çok kadın canlı, sağlıklı ,güçlü parlak saçlara sahip olmaya istiyor. Bunun için de, saç kurutma makinesı ile saçını düzleştirmeye ya da kıvırmaya çalışıyor, farklı renklere boyuyor. Ünlü saç sitilisti, Pantene’in Global saç tasarımcısı Andy Uffels, “Güzel saçlar için yapılan şeylerin çoğu, saçlara zarar veriyor. Mesela saça şekil vermenin en pratik yolu olan kurutma ve fön, saçın kolaylıkla nemini kaybetmesine ve kırılmasına sebep oluyor. Şekillendirme, boya, kirli hava, stres hormonal değişimler gibi bir çok etken saçınızın sağlığını ve güzellini tehdit ediyor” şeklinde konuştu.

Metaller tehdit ediyor
Havada bulunan ağır metaller hem genel sağlığı hem de saçı ciddi oranda tehdit ediyor. Kadmiyumun sebep olduğu böbrek hasarı, solunum rahatsızlıkları, cilt hassasiyeti, hava kaynaklı partiküllerin oluşturduğu sağlık problemlerinin ilk akla gelenlerinden. Metaller saç aralarına nüfuz ederek hem deriyi hem saçı etkiliyor. Bu etkiler ise “goniospektrofotometri” olarak bilinen ileri bir lazer tekniği ile ölçülüyor. Bu teknik ışığın saç yüzeyinden nasıl yansıdığını analiz ediyor, parlaklık, yumuşaklık ve renk hakkında bilgi veriyor.

Yıpranmış saç nasıl olur?
Yıpranmış saçın yüzeyi daha pütürlü olur. Saç daha mattır, hidrofobik koruma tabakasını kaybetmiş olduğundan daha az su çeker. Yıpranmış saçın nem tutma kapasitesi daha düşüktür.

Ömrü üç yıl
Uzmanlara göre ömrü üç yıl olan saç telini oluşturan protein yapı taşları zamanla eksiliyor. Bunun sonucunda da saç zamanla inceliyor, canlılığını kaybediyor ve yaşlanıyor. Böylece saçlar kuruyup, matlaşıyor, cansızlaşarak zor bir şekil alır hale geliyor.

TürkiyeFavorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>