>

SAĞLIKLI YAŞAM

Metropol sorunlarına çözüm: Grup Terapisi

Günümüzde, hızlı yaşam temposunun ve şehir hayatının yarattığı gerginlik, bir takım ruhsal problemlere de yol açıyor.
 
   
 
 
     
Metropolde yaşam gün geçtikçe zorlaşıyor.Yoğun bir günün vücudumuzda bıraktığı izler bizi olumsuz etkiliyor..Artık çok sık rastlanan depresif belirtiler ve panik bozukluluklar da böyle bir zeminde kolaylıkla ortaya çıkabilmekte olup gerginliğin doğal bir sonucu olarak ele alınabilir.
Psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde bireysel terapiye alternatif bir yol olarak görülen grup terapisi ile ilgili Memorial Hastanesi Uzman Psikoloğu Aslıhan Tokgöz’den şu bilgileri aldık.

Grup terapisi, bireysel terapi gibi insanların yaşamlarındaki sorunlarla başa çıkma becerilerini geliştirip yaşam kalitelerini yükseltmeyi amaçlar. Grup terapisi kişilerin düşünce, duygu ve davranışlarını daha iyi anlamalarını ve çevreleri ile daha iyi ve sağlıklı ilişki kurmalarını sağlar. Bu anlamda yalnızlık duygusunun, depresyonun ve anksiyetenin (kaygı ve endişelerin) giderilmesine (tedavisine) yardımcı olur. Ayrıca insanların belirgin anlamda iyi hissetmelerini ve yaşam kalitelerini yükseltemesinde önemli rol oynar.

Grup terapisinde yaklaşık 5-10 kişi terapistin önderliğinde haftada bir kez buluşur. Grup terapisi sırasında grup üyeleri birbirleri ile iletişim kurmaya teşvik edilir ve bu kişilerin iletişim becerilerinin gelişmesi sağlanır. Ayrıca üyeler ortak yada benzer problemleri olan kişileri gördüklerinde kendilerinin yalnız olmadığını ve yardım ile sorunların çözüleceğini kavrarlar. Aynı zamanda birbirlerine psikolojik ve sosyolojik açıdan destek olurlar ki bu da terapinin temel taşlarından birisidir.Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>