>

SAĞLIKLI YAŞAM

Ödem Şikayetine Karşı Ananas Yiyin

Sıklıkla karşılaşılan ödem şikayetlerine karşı ananas tüketilebilir.
 
   
 
 
     

Uzman Diyetisyen İpek Ağca Özger ananasın içerisindeki bromelain enziminden dolayı kan dolaşımını hızlandırıp özellikle vücutta fazla birikmiş ödemi atmaya yardımcı olduğunu belirtiyor.

Ananas sarı renk grubunda yer alan çok değerli bir meyvedir. Özellikle bayanlar ödem şikayetlerini çok sık yaşarlar ve gerçekten rahatsız edici bir durum olabilmektedir. Bayanlarda daha sık görülmekle birlikte; uzun yolculuklar sonrası veya bazı ilaçların kullanımı, sağlık durumundaki değişim vb. pekçok faktöre bağlı olarak erkeklerde de ödem şikayetleri olmaktadır. Özger; bu gibi durumlarda ananasın ilk akla gelen meyve olması gerektiğini söylüyor.

Ananasın, kan dolaşımını hızlandırdığı için bayanların korkulu rüyası olan selülitlerin tedavisinde de çok etkili olduğunu vurgulayan İpek Ağaca Özger; ‘bir kalın dilim ananas bir porsiyon meyve yerine geçer. Ortalama 60 kalori enerji vermektedir.

Aynı zamanda C vitamini ve Manganezden de oldukça zengindir ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmede rolü büyüktür, bizi hastalıklara karşı korur’ diyor.

Peki ananası nasıl tüketebiliriz? Ara öğünlerimizde tüketebiliriz, salatalarımıza ilave edebiliriz veya ananastan bir tatlı da yapabiliriz. Ananasları ızgarada arkalı önlü ızgaralayıp, tarçın ilave edip bu şekilde lezzetlendirip, yağsız dondurmayla beraber servis edip tüketebilirsiniz.

Etiketler: Ödem, Ananas, kadın, Sağlık
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>